Malezyjski samolot pasażerski rozbił się na Ukrainie przy granicy z Rosją. Jak podają malezyjskie linie lotnicze, na pokładzie było 298 osób. Rosjanie podają, że maszyna została zestrzelona - prawdopodobnie leciała wtedy na wysokości 10 tysięcy metrów. Wydarzenia związane z katastrofą śledzimy w relacji minuta na minucie!

Relacja minuta po minucie - wciśnij F5, żeby odświeżyć!

04:47 Malezyjskie linie lotnicze Malaysia Airlines informują, że trasa wybrana przez ich samolot, który w czwartek uległ katastrofie na Ukrainie, była zadeklarowana jako bezpieczna przez ONZ-owską Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

03:44 Rodziny pasażerów, którzy zginęli w katastrofie. Zdjęcie zrobione zostało na lotnisku w Kuala Lumpur.

03:37 Musimy zareagować w bardzo zdecydowany sposób, bo Władimir Putin wyraźnie zaognia sytuację we wschodniej Ukrainie - choćby wysyłając tam ostatnio dodatkowe oddziały czy dodatkowe uzbrojenie dla tzw. separatystów - mówił senator John McCain.

03:22 Kolejne linie lotnicze decydują się na zmiany kursów swoich samolotów. Tym razem na taki krok zdecydowały się tajwańskie linie lotnicze Eva.

03:03 Ludzkie ciała spadały jak kawałki materiału - relacjonował moment katastrofy świadek zdarzenia:

02:54 Jak podaje agencja Reutera, cześć pasażerów leciała do Melbourne na konferencję poświęconą problemowi AIDS na świecie.

02:40 Sydney Morning Herald podaje, że wkrótce po katastrofie malezyjskiego boeinga, maszyny czterech innych linii lotniczych przeleciały tą samą ścieżką. Były to samoloty linii Singapore Airlines, Emirates, Kazachstan Airlines i Ethiad.

02:32 Amerykanie twierdzą, że dane z dwóch radarów wskazują na to, że doszło do zestrzelenia samolotu. Podobno amerykańscy eksperci analizują już trajektorię lotu, dzięki czemu będzie wiadomo skąd pocisk ziemia-powietrze został wystrzelony. Takie są nieoficjalne informacje.  Agencja Reuters powołuje się natomiast na dwóch przedstawicieli amerykańskich władz, którzy chcieli pozostać anonimowi. Jeden z nich zaznaczył, że pochodzenie rakiety nie jest jasne. Drugi oświadczył, że Waszyngton ma silne podejrzenia, że wystrzelili ją wspierani przez Rosję separatyści. Zaznaczył, że nie ma dowodów na to, że wystrzelili ją ukraińscy żołnierze.

To Ukraina odpowiada za katastrofę samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych, ponieważ na jej terytorium to się stało - stwierdził prezydent Rosji Władimir Putin. Jak dodał, "do tej tragedii by nie doszło, gdyby Kijów nie wznowił działań zbrojnych przeciwko separatystom". czytaj więcej

02:24 Były kandydat na prezydenta, senator John McCain podkreśla, że prezydent Rosji jest odpowiedzialny za to, co się stało. Separatyści mogli zdobyć odpowiednie uzbrojenie tylko od Rosji. To oznacza, że winnym jest Władimir Putin. Musimy zareagować w bardzo zdecydowany sposób, bo to wyraźnie Władimir Putin zaognia sytuację na wschodniej Ukrainie, choćby ostatnio, wysyłając tam dodatkowe oddziały, czy broń dla tak zwanych separatystów - mówił.

02:11 Malezyjskie linie lotnicze twierdzą, że trasa lotu do MH17 została wcześniej uznana za bezpieczną przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego, a przestrzeń powietrzna nie podlegała ograniczeniom.

02:04 Sprzęt musiał pochodzić z Rosji - stwierdziła Hilary Clinton w jednym z wywiadów.

01:55 Z dotychczasowych informacji wynika, że na pokładzie samolotu nie było Polaków.

01:50 Malaysia Airlines poinformowały, że od tej pory wszystkie europejskie loty będą omijały terytorium Ukrainy.

01:36 Malezyjskie linie lotnicze poinformowały, że liczba ofiar zwiększyła się do 298.

01:00 Zagraniczne agencje dotarły do kobiety, która miała być na pokładzie malezyjskiego Boeinga 777 zestrzelonego nad Ukrainą, ale spóźniła się na lot. "Jakbym dostała drugą szansę" - mówi teraz. Przeczytaj jej relację!

00:50 Władimir Putin przekazał, że polecił rosyjskim władzom wojskowym, "by udzieliły niezbędnej pomocy w śledztwie dotyczącym tego przestępstwa".

00:39 Większość spośród 280 pasażerów malezyjskiego samolotu to Holendrzy - poinformował w Amsterdamie Huib Gorter, menedżer linii Malaysia Airlines na Europę. Na pokładzie znajdowali się obywatele co najmniej 9 państw. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

00:26 Prezydent Poroszenko stwierdził, że "terrorystyczny" atak, jakim jest zestrzelenie pasażerskiego to "wyzwanie dla cełgo świata" - podała agencja Reutera.

00:25 Mark Rutte oświadczył, iż była to "być może najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w dziejach Holandii".

0:01 Profesor Richard Pipes, historyk uniwersytetu Harvarda, sowietolog, były doradca Ronalda Regana twierdzi, że nie ma wątpliwości, że to separatyści stoją za tym atakiem. Jego zdaniem Władimir Putin nie zdecydowałby się na taki krok, ale trzeba pamiętać, że Rosja dostarcza separatystom broń - mówił w rozmowie z korespondentem RMF FM Pawłem Żuchowski.

23:53 Kolejny film z miejsca katastrofy. Na nagraniu widać spalone szczątki samolotu, leżące na ogromnej powierzchni:

Linie lotnicze będą omijać wschodnią Ukrainę

Wkrótce po katastrofie malezyjskiego Boeinga 777, który w czwartek rozbił się na wschodzie Ukrainy, przy czym nie wyklucza się, że został zestrzelony, linie lotnicze różnych krajów zaczęły informować, że będą unikały przelatywania nad tym obszarem. LOT nie planuje jednak żadnych działań. czytaj więcej

23:45 Australijski premier Tony Abbott powiedział, że zestrzelenie malezyjskiego samolotu nad wschodnią Ukrainą było przestępstwem i "odrażającą zbrodnią".

23:39 Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał do przeprowadzenia "pełnego i przejrzystego międzynarodowego śledztwa" dla ustalenia przyczyn katastrofy.

23:37 Ratownicy muszą mieć "swobodny i bezpieczny" dostęp do miejsca katastrofy - powiedział holenderski minister spraw zagranicznych.

23:29 Tak wygląda system rakietowy "BUK-M2":

23:23 Wywiad Stanów Zjednoczonych potwierdza, że samolot został zestrzelony przez rakietę ziemia-powietrze - podaje The Wall Street Journal.

23:21 Przedstawiciele linii lotniczych potwierdzili, że wszyscy członkowie załogi samolotu pochodzili z Malezji.

23:16 Na pokładzie było 154 Holendrów, 27 Australijczyków, 23 Malezyjczyków, 11 Indonezyjczyków, 6 Anglików, 4 Niemców, 4 Belgów, 3 Filipińczyków, 1 obywatel Kanady. Tożsamość 47 osób jest nadal potwierdzona.

23:10 Na ogłoszonej dotąd liście pasażerów samolotu nie ma obywateli RP. W przypadku 47 pasażerów obywatelstwo wciąż nie jest znane - napisał na Twitterze Marcin Wojciechowski, rzecznik MSZ.

23:08 Zdjęcie wraku samolotu:

23:04 Przedstawiciel malezyjskich linii lotniczych poinformował, że przelot nad wschodnią Ukrainą nie był niczym niezwykłym, ponieważ ten rejon nie był określony jako "strefa działań wojennych" dla lotnictwa.

22:56 Jak poinformował przedstawiciel malezyjskich linii lotniczych, na pokładzie było m.in. 154 Holendrów, 27 Australijczyków i 23 Malezyjczyków. Wiadomo, że samolotem podróżowali również Brytyjczycy.

22:53 Władimir Putin stwierdził, że samolot nie zostałby zestrzelony, gdyby Kijów nie prowadził operacji wojskowej przeciwko separatystom. Jego zdaniem pełną odpowiedzialność za katastrofę ponosi Ukraina, bo to na jej terytorium spadł samolot.

22:51 Malezja wysyła do Kijowa specjalny zespół, który ma pomóc w akcji w Ukrainie - poinformował premier Malezji.

22:49 Prezydent Bronisław Komorowski złożył kondolencje władcy Malezji w związku z katastrofą. "W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, chciałbym przekazać na ręce Waszej Królewskiej Mości najszczersze kondolencje rodzinom oraz bliskim ofiar tej tragedii. Okoliczności katastrofy wymagają jej jak najszybszego wyjaśnienia" - napisał Komorowski w depeszy kondolencyjnej.

22:39 Kolejne zdjęcie z miejsca katastrofy:

22:36 Jutro na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ - podaje agencja Reutera.

22:34 Sekretarz generalny NATO wezwał do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy boeinga.

22:31 Prezydent Ukrainy: Mamy bezpośrednie i udowodnione przypadki użycia ognia przeciwko Ukrainie z terytorium Federacji Rosyjskiej. Mamy nagrania wideo, rachunki, zeznania, zdjęcia satelitarne i inną bazę dowodową. [PRZECZYTAJ WIĘCEJ]

22:23 Szef bezpieczeństwa Ukrainy oskarżył dwóch rosyjskich wojskowych oficerów wywiadu o zaangażowanie w zestrzelenie pasażerskiego samolotu nad Ukrainą. Stwierdził również, że muszą oni zostać ukarani za "zbrodnię" - podaje agencja Reutera.

22:18 Tak będzie wyglądała jutrzejsza okładka dziennika "The Independent".

22:15 "Jestem wstrząśnięty i głęboko zasmucony tym, co stało się na Ukrainie" - napisał w oświadczeniu Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO.

22:14 Jak przekazuje korespondent RMF FM w Moskwie Przemysław Marzec, w Rosji co prawda powtarza się wersję separatystów, że to ukraińska armia odpowiada za katastrofę, ale na razie nie mówią o tym oficjalni przedstawiciele Moskwy. Oskarżenia Ukrainy na razie unika i Putin i Miedwiediew, a to może oznaczać, że Moskwa ma problem wiedząc, że prawdy nie da się ukryć. Wiele wskazuje na to, że to separatyści odpalili rakietę - mówią o tym Ukraińcy. Jeżeli to się potwierdzi, to nawet wywiezienie rejestratorów samolotu do Rosji nie zmieni sytuacji i Moskwa będzie zmuszona, żeby odciąć się od separatystów.

22:06 Wieczorem premier odebrał od szefa MON Tomasza Siemoniaka pierwszy, wstępny meldunek dotyczący katastrofy, doszło też do konsultacji szefa rządu z prezydentem. Na razie nie ma jeszcze informacji, czy wśród ofiar katastrofy są obywatele polscy, wciąż zresztą brak oficjalnych wiadomości o liście pasażerów lotu MH17. Ustaleniem tego zajmują się polskie placówki dyplomatyczne.

22:05 Ukraińcy składają kwiaty pod ambasadą Holandii:

22:00 Katastrofa malezyjskiego samolotu umiędzynarodawia konflikt rosyjsko-ukraiński, mamy do czynienia z momentem przełomowym, który może pomóc Ukrainie - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową ekspert od spraw wschodnich dr Andrzej Gil. Wiceszef Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie ocenił, że tragedia malezyjskiego samolotu może przewartościować konflikt na wschodniej Ukrainie, bo wpływa nie tylko na relacje ukraińsko-rosyjskie, ale umiędzynarodawia ten konflikt. Na pewno świat nie zostawi tego problemu, na pewno zostanie to przeniesione na forum międzynarodowe. Ta tragedia może posłużyć do zatrzymania eskalacji przemocy na wschodniej Ukrainie - zaznaczył dr Gil.

21:58 Przeczytajcie rozmowę separatystów o zestrzeleniu samolotu - mamy stenogram!

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała na swoim kanale w serwisie YouTube dźwiękowy zapis rozmowy, z która ma być dowodem na to, że malezyjskiego Boeinga 777 zestrzelili prorosyjscy separatyści - donosi na swoich stronach internetowych telewizja Biełsat. Publikujemy nagranie i polski stenogram! czytaj więcej

21:55 Europejska agencja ds. bezpieczeństwa żeglugi powietrznej EUROCONTROL poinformowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad wschodnią Ukrainą. Do agencji należy także Polska, co oznacza, że zakaz dotyczyć będzie także polskich maszyn.

21:48 Jesteśmy wstrząśnięci katastrofą malezyjskiego samolotu na Ukrainie i śmiercią tak wielu ludzi - głosi oświadczenie wydane przez Hermana van Rompuya i Jose Manuela Barosso.

21:47 Flightradar24, który śledzi ruch lotniczy na Twitterze: Coraz mniej lotów nad Ukrainą. Więcej kursów nad Bułgarią i Turcją.

21:45 Bliscy ofiar katastrofy czekają na informacje na lotnisku w Amsterdamie:

21:41 Ukraińskie ministerstwo obrony podało, że w walce z separatystami nie były wykorzystywane systemy rakietowe ziemia-powietrze, a "samolot był poza zasięgiem innych ukraińskich sił obrony powietrznej".

21:38 Dmitrij Miedwiediew na Twitterze: Setki ludzi straciło życie w katastrofie lotniczej. Taka tragedia. Opłakuję ofiary.

21:36 Agencja Interfax podaje, że OBWE odmówiła wysłania swoich obserwatorów na miejsce katastrofy.

21:35 Władze lotnicze w USA i Europie już w kwietniu ostrzegały pilotów o potencjalnym ryzyku lotów nad przestrzenią powietrzną Ukrainy i w jej pobliżu - tam gdzie spadł malezyjski samolot.

21:29 SBU publikuje zapis rozmowy separatystów o zestrzeleniu samolotu. Wynika z niego, że początkowo nie wiadomo było, jaki samolot zestrzelono. Zapis znajdziecie TU

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy szybko wycofała filmik ze swojego profilu na Youtubie, jednak Biełsat umieścił zapisaną wersję na swoim profilu.

21:28 Poznanie prawdy i ustalenie tego, kto jest winny tragedii lotniczej będzie trudne - takie komentarze usłyszał nasz brytyjski korespondent, Bogdan Frymorgen. Według brytyjskich mediów, należy się spodziewać nieustannych wzajemnych oskarżeń. Zdaniem komentatorów niewykluczone jest, że żadna ze stron nigdy nie przyzna się do zestrzelenia boeinga. Jak zauważają obserwatorzy, na pokładzie samolotu znajdowali się obywatele wieku narodowości - każde państwo będzie miało prawo domagać się wyjaśnienia okoliczności tej tragedii i jeśli to możliwe, ukarania winnych.

21:23 Prorosyjscy separatyści mogą zgodzić się na dwu, trzydniowy rozejm na wschodniej Ukrainie, aby umożliwić pracę na miejscu katastrofy zestrzelonego samolotu - powiedział jeden z przedstawicieli separatystów w rozmowie z agencją Ria Novosti.

21:21 Ukraińcy pod ambasadą Holandii składają kwiaty i modlą się:

21:18 Bliscy ofiar na lotnisku w Kuala Lumpur:

21:16 Jeden z amerykańskich ekspertów lotniczych powiedział, że dziwi się, że ten samolot leciał nad tą strefą. Nazwał to nawet "poważnym błędem". Podkreślił, że nie wierzy w to, że Rosja mogła zestrzelić samolot pasażerski ale jako dodał, nikt z nas nie wie dokładnie, jakim sprzętem dysponują separatyści, którzy są dozbrajani przez Rosję - donosi z USA korespondent RMF FM Paweł Żuchowski.

21:14 Prezydent USA Barack Obama nazwał katastrofę malezyjskiego samolotu pasażerskiego na wschodzie Ukrainy "straszną tragedią" i zapowiedział, że Stany Zjednoczone zaoferują wszelką pomoc w ustaleniu, co dokładnie tam zaszło i dlaczego.

21:10 Zestrzelenie samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych nad Ukrainą to "koniec prorosyjskich separatystów i kolosalny cios dla reputacji Rosji" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej ekspert German Marshall Fund of the United States (GMFUS), Joerg Forbrig.

21:04LOT od dłuższego czasu omija region wschodniej Ukrainy. Nasze ukraińskie destynacje: Kijów, Odessa i Lwów są daleko od wschodniej Ukrainy, gdzie trwają walki. Nie ma żadnego połączenia, które LOT realizowałby w pobliżu niebezpiecznej strefy - zapewnił  szef biura komunikacji korporacyjnej spółki PLL LOT Robert Moreń.

21:01 Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że w związku z "bezpośrednim zaangażowaniem sił zbrojnych obcych państw" w konflikt na wschodzie Ukrainy, nastąpią zmiany w taktyce prowadzonej tam operacji zbrojnej przeciwko separatystom. Szef państwa dodał, że władze Ukrainy dysponują niezaprzeczalnymi dowodami na udział Rosji w tym konflikcie. Mamy bezpośrednie i udowodnione przypadki użycia ognia przeciwko Ukrainie z terytorium Federacji Rosyjskiej. Mamy nagrania wideo, rachunki, zeznania, zdjęcia satelitarne i inną bazę dowodową - powiedział prezydent otwierając w godzinach wieczornych posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Zobacz zapis relacji minuta po minucie do godz. 21!