"Separatyści mogli zdobyć odpowiednie uzbrojenie tylko od Rosji. To oznacza, że winnym jest tutaj Władimir Putin" - tak zestrzelenie nad terytorium Ukrainy malezyjskiego Boeinga 777 skomentował senator USA i były rywal Baracka Obamy w wyborach prezydenckich, John McCain. Na pokładzie maszyny znajdowało się 283 pasażerów i 15 członków załogi.

Na RMF 24 na bieżąco śledzimy wydarzenia związane z zestrzeleniem nad Ukrainą Boeinga 777! Zobacz naszą RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE!

Tym, co uwierzytelnia tę teorię, jest fakt, że w ciągu kilku ostatnich tygodni tzw. separatyści zestrzelili kilka maszyn, w tym samolot transportowy, który leciał na wysokości 6 500 metrów - podkreślił McCain, cytowany przez agencję Reuters. Maszyna, o której wspomniał to An-26, który został zestrzelony w poniedziałek i spadł w okolicach Ługańska. Dwóch pilotów zginęło, czterech członków załogi udało się uratować, a dwóch dostało się do niewoli. Separatyści przyznali się do strącenia maszyny, ale władze w Kijowie nie wykluczyły, że mógł on być strącony pociskiem rakietowym odpalonym z terytorium Rosji.

McCain, zapytany przez dziennikarza, co mogłoby skłonić Putina do zakończenia wojny, przyznał, że tego nie wie, ale brak najsurowszej z możliwych reakcji byłby fatalnym rozwiązaniem. Musimy zareagować w bardzo zdecydowany sposób, bo Władimir Putin wyraźnie zaognia sytuację we wschodniej Ukrainie - choćby wysyłając tam ostatnio dodatkowe oddziały czy dodatkowe uzbrojenie dla tzw. separatystów - podkreślił.

O rosyjskim zaangażowaniu w wydarzenia na Ukrainie mówiła w rozmowie z dziennikarzami również senator Diane Feinstein, szefowa senackiej komisji wywiadu. Jeszcze przed dzisiejszymi wydarzeniami otrzymaliśmy informacje wywiadowcze, z których jasno wynikało, że Rosja zwiększa swe wsparcie dla separatystów. W ostatnich kilku miesiącach prorosyjscy rebelianci zestrzelili na Ukrainie ponad tuzin samolotów i śmigłowców - podała.

Zastrzegła, że "jest jeszcze zbyt wcześnie", by wyciągać wnioski na temat katastrofy malezyjskiej maszyny, ale - jak stwierdziła - "jeśli pojawią się dowody, że była w to zaangażowana, byłoby to ekstremalnie niepokojące".

SBU publikuje nagranie rozmowy separatystów: Mówią o zestrzeleniu samolotu [POSŁUCHAJ]