Wysoki poziom radioaktywności wody w reaktorze nr 2 elektrowni atomowej Fukushima jest związany z częściowym topieniem się prętów paliwowych - poinformował rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano. Jak dodał, topienie się prętów paliwowych w reaktorze jest tymczasowe.

Zobacz również:

  • Poziom radioaktywnego jodu 131 w wodzie morskiej w pobliżu elektrowni Fukushima aż o 1 150 razy przekracza normę. Taką informację podała japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego. Według niej, pomiaru dokonano w morzu zaledwie 30 metrów od reaktorów nr 5 i 6 uszkodzonej przez trzęsienie ziemi siłowni. więcej

Jako "nie do przyjęcia" określił niedzielne doniesienia operatora siłowni, firmy TEPCO, o tym, że poziom radioaktywności wody w reaktorze nr 2 aż 10 milionów razy przewyższał normę. TEPCO sprostowała alarmujące doniesienia, przyznając że norma została przekroczona 100 tysięcy razy, co i tak - jak to ujęła - jest niepokojące.

W niedzielę, gdy podano wiadomość o przekroczeniu normy o 10 milionów razy, z budynku reaktora nr 2 ewakuowano pracowników. Agencja Kyodo pisała, że poziom radioaktywnego jodu w reaktorze jest "ekstremalnie wysoki". Potem rzecznik TEPCO Takashi Kurita przyznał, że dane były "niewiarygodne".