Druga runda triathlonowych mistrzostw świata, planowana na 14 maja w Jokohamie, nie odbędzie się. Powodem są obawy o wysokie promieniowanie, w związku z uszkodzoną elektrownią atomową w Fukushimie - poinformowała Międzynarodowa Unia Triathlonu (ITU).

Prezydent ITU, Hiszpanka Marisol Casado (członek MKOl) przyznała, że zbyt wielkim ryzykiem byłoby rozegranie zawodów w Jokohamie, położonej około 300 km na południe od Fukushimy. Elektrownia uszkodzona została 11 marca podczas trzęsienia ziemi.

Część triathlonistów, w tym mistrzowie olimpijscy Australijka Emma Snowsill i Niemiec Jan Frodeno, groziła, że nie wystartuje w Japonii. Nie chcieli pływać na dystansie 1,5 km w porcie w Jokohamie (pozostałe konkurencje to 40 km jazdy rowerem i bieg na 10 km), ze względu na obawy o radioaktywną wodę, której miliony litrów dostały się do Oceanu Spokojnego po poważnym wycieku radioaktywnym.

Być może zawody, zaliczane do rankingu olimpijskiego, przeniesione zostaną na wrzesień. Triathlonowe MŚ składają się z ośmiu rund.