Jerzy Janowicz pokonał w Perth Australijczyka Matthew Ebdena 3:6, 7:5, 6:0 i zapewnił Polsce zwycięstwo w pierwszym meczu grupy B tenisowego Pucharu Hopmana z gospodarzami tych nieoficjalnych mistrzostw świata drużyn mieszanych. Wcześniej Agnieszka Radwańska bez trudu poradziła sobie w pojedynku z Casey Dellacquą - wygrała 6:2, 6:3. W planie jest jeszcze kończący dzisiejszą rywalizację tych drużyn pojedynek mikstów.

Pierwotnie rywalem 43. w rankingu ATP Janowicza miał być w tym spotkaniu Nick Kyrgios (52. w zestawieniu), wielka nadzieja australijskiego tenisa. Z powodu kontuzji Kyrgiosa po drugiej stronie kortu stanął jednak Ebden, zajmujący w rankingu ATP 231. pozycję.

Australijczyk przystąpił do gry z animuszem i pewnie punktował faworyzowanego i popełniający sporo błędów Polaka. Łodzianin przebudził się właściwie w ostatnim momencie - gdy w drugiej odsłonie przegrywał już 3:5. Rozstrzygnął jednak na swoją korzyść 10 kolejnych gemów i ostatecznie zszedł z kortu jako zwycięzca.

Polska w nieoficjalnych MŚ par mieszanych zadebiutowała rok temu. Wówczas Agnieszka Radwańska i Grzegorz Panfil, który zastąpił kontuzjowanego Janowicza, dotarli do finału. Australia z kolei ma już na koncie jeden tytuł, wywalczony w 1999 roku.

Polska - Australia 2:0

Agnieszka Radwańska - Casey Dellacqua 6:2, 6:3
Jerzy Janowicz - Matthew Ebden 3:6, 7:5, 6:0


(edbie)