W Polsce 2 i pół miliona rodziców opiekuje się dziećmi samotnie. 85 proc. z nich to kobiety. Jedną z nich jest pani Wioleta. O swoim mężu mówi: "On nas wciąż nachodzi. Straszy. Czuję się bezradna. Choć sprawa o rozwód jest w toku, pandemia opóźnia uwolnienie się od przemocowego męża. Mam wrażenie, że mój mąż czuje się bezkarny" – wyjawia samotna matka. To jedna z historii, która opowiedziana została w nowym Raporcie o Samotności Szlachetnej Paczki. Premiera publikacji już w najbliższy poniedziałek 29 marca.

Możesz pomóc tym, którzy w pandemicznej izolacji muszą zmagać się z wyzwaniami codzienności. Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl i pomóż potrzebującym.

Każdego dnia ponad 2 mln 100 tys. samotnych matek walczy w Polsce z codziennością. Często nie jest to batalia wyłącznie o każdy grosz. To także wyniszczające zmagania psychiczne.

W najbliższy poniedziałek swoją premierę będzie miał Raport o Samotności Szlachetnej Paczki. To druga tego rodzaju publikacja. Pierwsza miała miejsce rok temu, na początku pandemii koronawirusa. Tegoroczny Raport ukaże się w wyjątkowy, choć niestety dobrze nam już znany czas. Zaledwie kilka dni temu wprowadzony został lockdown. Historia zatoczyła koło. Wróciliśmy do tego samego miejsca - ale nie tacy sami. Mniej w nas: cierpliwości i nadziei na szybki powrót do normalności. Więcej: wyczerpania i lęku.

"Byłam u psychologa, ale tylko dwie pierwsze wizyty są bezpłatne"

Na koniec swojego koszmaru ciągle czeka pani Wioleta. Przed urodzeniem bliźniaków pracowała jako kelnerka oraz sprzedawczyni. Po porodzie musiała zostać w domu. W tym czasie jej mąż zaczął nadużywać alkoholu. Niedługo później pojawiły się narkotyki. W końcu kobieta odważyła się odejść od przemocowego męża. Teraz zajmuje się sama pięciorgiem dzieci.

Pani Wioleta założyła sprawę o rozwód, jednak pandemia opóźnia sądową walkę o powrót do normalności. Co za tym idzie, proces alimentacyjny, którego koniec przyniósłby kobiecie nieco wytchnienia w planowaniu wydatków, przedłuża się.

"On wciąż nas nachodzi, straszy. Czuję się bezradna" - mówi pani Wioleta - "Byłam u psychologa, ale tylko dwie pierwsze wizyty są bezpłatne, a na prywatne mnie nie stać".

W marcu 2020 roku liczba rozpraw i posiedzeń, które odbyły się w sądach okręgowych, była niższa względem roku poprzedniego. Tylko w samym Sądzie Okręgowym w Warszawie w sprawach cywilnych odbyło się ich o połowę mniej.

Blisko 30 proc. potrzebujących, którzy zostali włączeni do Szlachetnej Paczki w 2020 roku, stanowiły osoby samotne. Raport Szlachetnej Paczki pokazuje wpływ pandemii na osoby samotne - nie tylko seniorów, ale i samodzielnych rodziców, takich jak pani Wioleta. Możesz im pomóc, wejdź na www.szlachetnapaczka.pl.

Pięć pociech pani Wiolety

"Chcę mieć już spokój, być dla dzieci, a ja stale oglądam się za siebie" - tłumaczy samotna matka - "Mam wrażenie, że mój mąż czuje się bezkarny".

Dzieci jest pięcioro. Kasia i Zuzia mają swój własny, lalkowy świat, w którym zanurzają się codziennie. Ulubioną bajką i ukochanym uniwersum Antosi jest "Świnka Peppa". Sławek uwielbia gry komputerowe, a Piotruś mógłby bez przerwy opowiadać o traktorach i zwierzętach.

Dla pani Wiolety największym skarbem są dzieci, ale - tak jak każdy - kobieta musi czasem odetchnąć. Chwil zapomnienia szuka w książkach. Gdy wraca do rzeczywistości, dla swoich pociech walczy o każdy dzień.

Kobieta chciałaby wrócić do pracy, ale w pandemii i z piątką dzieci znalezienie nowego zajęcia jest nie lada wyzwaniem.

Możesz docenić i zmotywować do dalszej walki tych, którzy zmagają się z trudami codzienności. Przyznaj 1%.

Samotność aż serce ściska. Premiera drugiego Raportu o Samotności

Wielu z nas nabrało przekonania, że w pandemii można liczyć tylko na siebie - podobnie jak pani Wioleta. Tradycyjne systemy wsparcia przestały działać. Wielu traci pracę, dorobek życia i możliwości podźwignięcia się z trudnej sytuacji. Wielu tego napięcia nie wytrzymuje i życie traci. W 2020 r. po raz pierwszy od dwudziestu lat liczba osób podejmujących próbę samobójczą przekroczyła granicę 12 tys. osób w skali roku. Niemal połowa z nich zakończyła się śmiercią.

Gdy rok temu Szlachetna Paczka publikowała pierwszy Raport o Samotności, nikt do końca nie wiedział, jak długo potrwa pandemia i co będzie ze sobą niosła. Rzeczywistość, z którą przyszło nam się zmierzyć, trwa od roku. I nikt nie wie, kiedy to wszystko się skończy. 

Podczas lockdownu w marcu 2020 roku scenariuszy na to, jak będzie wyglądało nasze życie w najbliższych miesiącach, było wiele. Chyba jednak nikt nie przyjmował tego najczarniejszego, w którym równo za rok możemy obudzić się w tym samym miejscu, a jednak z zupełnie nowym, zwiększonym bagażem doświadczeń.

Każda wpłata na Szlachetną Paczkę to większa szansa na mniej samotności, biedy i nieszczęścia. Wejdź na www.szlachetnapaczka.pl i pomóż potrzebującym.