Na Rynku Głównym w Krakowie trwają tradycyjne Targi Wielkanocne! Udział w nich zapowiedziało około 60 kupców, reprezentujących nie tylko Małopolskę, ale również inne regiony Polski. W ramach targów odbyło się m.in. malowanie pisanek z RMF FM - nasze radio jest bowiem patronem medialnym imprezy.

W tegorocznej edycji Targów prezentują się wystawcy z różnych zakątków Polski, ale i z zagranicy, m.in. z Litwy, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Oferowane przez kupców produkty to przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki czy pisanki, ale także ręcznie malowana porcelana, biżuteria, obrusy świąteczne, kierpce, plecionki, wyroby z masy solnej, mąki, siana i drewna oraz inne wyroby regionalne.

W sobotę zaprosiliśmy Was do wspólnego malowania pisanek. Powstała ich blisko setka! Już wkrótce przyozdobią wielkanocne koszyczki i stoły... Zobaczcie, jak je tworzyliśmy:

Dla gości Targów przygotowano również punkty małej gastronomii, oferujące dania kuchni staropolskiej, pierogi czy słynną pajdę chleba ze smalcem, masłem czosnkowym, boczkiem, cebulą i ogórkiem, która od lat cieszy się wielkim powodzeniem. Co jeszcze? Dojrzewające sery z Węgier, litewskie wędliny i ciemny chleb, wędliny z dziczyzny, węgierskie placki, tzw. kurtosze, sękacze, kołacze, miody, oscypki, prażone orzechy w karmelu, owoce w czekoladzie i marcepanie, narzędzia i figurki z czekolady, suszone owoce, tradycyjne pierniki... a w kiosku stylizowanym na młyn można kupić naleśniki, minipączki i kaszę gryczaną na gorąco. Na Targach na pewno nie zgłodniejecie!

Przez cały okres trwania Targów na Rynku Głównym prezentować się będą twórcy ludowi. Będzie można zobaczyć, jak powstają hafty, serwety, tradycyjne palmy i pisanki, ozdoby świąteczne. Ponadto wykonywane będą kwiaty z bibuły, koronka klockowa, rzeźba ludowa, drewniane ptaki, malowane i drapane jajka. Będzie można kupić również stroje ludowe.

Dodatkowe informacje o Targach znajdziecie tutaj!

Program krakowskich Targów Wielkanocnych:

28.03 sobota:

UROCZYSTE OTWARCIE TARGÓW, OTWARCIE WIELKANOCNEGO MAŁOPOLSKIEGO SMAKU - godz. 12.00

Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiacy"- godz. 11:45 i 12:20

Malowanie pisanek z RMF FM - godz. 13:00

Teatr Tańca "Dzieci Krakowa"- godz. 13:00

27.03 piątek - 29.03 niedziela, w godzinach otwarcia Targów:

WIELKANOCNY MAŁOPOLSKI SMAK: produkty tradycyjne i regionalne

29.03 niedziela:

Wymarsz korowodu spod Barbakanu - godz. 11:15

Poświęcenie palm przed kościołem św. Wojciecha - godz. 11:45

Pokaz obrzędów wielkanocnych - godz. 12:00

Konkurs: Tradycyjna Palma Wielkanocna - od godz. 12:00

Rozstrzygnięcie konkursu - godz. 16:30

30.03 poniedziałek - 1.04 środa:

Wielkanocne warsztaty plastyczne dla dzieci prowadzone przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana 

4.04 sobota:

STÓŁ WIELKANOCNY - prezentacja wielkanocnych stołów regionalnych i poświęcenie pokarmów - godz. 12:00 

6.04 poniedziałek:

Śmigus-Dyngus "W kawiarni u Antoniowej" prezentuje Grupa Teatralna "Adalex" - godz. 15.00

(md)