Przejazdy kolumny papieskiej spowodują w czwartek kolejne zmiany w organizacji ruchu na krakowskich ulicach i wyłączanie niektórych z nich. Nadal obowiązywać też będą strefy wyłączone z ruchu w rejonie Błoń i Łagiewnik oraz ograniczenia ruchu. Pasażerów rozwiozą linie korytarzowe.

Przejazdy kolumny papieskiej spowodują w czwartek kolejne zmiany w organizacji ruchu na krakowskich ulicach i wyłączanie niektórych z nich. Nadal obowiązywać też będą strefy wyłączone z ruchu w rejonie Błoń i Łagiewnik oraz ograniczenia ruchu. Pasażerów rozwiozą linie korytarzowe.
Papież Franciszek w papamobile na ulicach Krakowa /Paweł Supernak /PAP

Ulice zamykane będą dla ruchu na co najmniej cztery godziny przed planowanym przejazdem kolumny papieskiej. Ruch z ulic przecinających będzie wyłączany na pół godziny w trakcie samego przejazdu. Komunikacja miejska będzie funkcjonować tak długo, jak to będzie możliwe - informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

W godz. od 3.40 do 8.30 zamknięte zostaną ulice: Straszewskiego, pl. Szczepański, św. Tomasza i św. Jana.

Od 3.40 do 14 zamknięty będzie ciąg ulic: Reformacka, Dunajewskiego, Straszewskiego, Zwierzyniecka, Kościuszki, Ks. Józefa, Mirowska, obwodnica Bielan i drogi wojewódzkie 780 i 774.

Od godz. 13 do 19 wyłączone z ruchu będą ulice: Straszewskiego, Piłsudskiego, 3 Maja, Błonia.

Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że policja będzie zmuszona czasowo wyłączyć dodatkowe ulice z ruchu kołowego.

Dla ruchu tramwajowego i pozostają zamknięte ul. Franciszkańska i 3 Maja. Ruch tramwajowy do Salwatora został wstrzymany do 31 lipca. W zastępstwie kursować mają autobusy.

Nie będzie zamykany dojazd na lotnisko w Balicach od autostrady A4. Na lotnisko będzie można zjechać z węzła Kraków Balice na lotnisko i z powrotem tym samym węzłem na A4. Mogą wystąpić jedynie chwilowe utrudnienia w ruchu spowodowane przez przejazd pojazdów ze specjalnymi uprawnieniami - podał krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Pozostałe zjazdy z autostrady zostały zamknięte. Ograniczenia te nie obowiązują pojazdów z identyfikatorami wydawanymi przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Od wtorku w Krakowie funkcjonują dwie strefy wyłączone z ruchu: w okolicach Błoń i Łagiewnik, oraz I i II strefa ograniczenia ruchu. Na ulicach utworzono specjalne linie korytarzowe - autobusowe i tramwajowe - kursujące z rozkładową częstotliwością co 5 minut - z możliwością zwiększenia częstotliwości do 3 minut. Kursowanie części linii zostało wydłużone do godzin nocnych.

Ulice wokół Błoń będą obszarem zamkniętym między 26 lipca a 1 sierpnia, a okolice sanktuariów Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II - od 26 do 31 lipca.

Między 26 a 31 lipca po Krakowie z dużą częstotliwością kursować ma w sumie 250 składów tramwajowych i 580 autobusów.

Do korzystania z komunikacji miejskiej ma zachęcać specjalny bilet za 15 zł ważny do 26 do 31 lipca na dowolną liczbę przejazdów. Nie trzeba go kasować.


(j.)