Około 2,5 miliona młodych ludzi wzięło udział w Mszy Posłania w Campusie Miłosierdzia w Brzegach w Wieliczce. Koniec Światowych Dni Młodzieży oznacza duże utrudnienia dla kierowców. Kłopoty mają również pasażerowie na dworcach i lotnisku.

Około 2,5 miliona młodych ludzi wzięło udział w Mszy Posłania w Campusie Miłosierdzia w Brzegach w Wieliczce. Koniec Światowych Dni Młodzieży oznacza duże utrudnienia dla kierowców. Kłopoty mają również pasażerowie na dworcach i lotnisku.
Wracający pielgrzymi /Andrzej Grygiel /PAP
Aby odświeżyć stronę wciśnij F5 lub włącz automatyczne odświeżanie :

>>>NAJNOWSZE INFORMACJE NT. SYTUACJI NA DROGACH I KRAKOWSKIM DWORCU GŁÓWNYM ZNAJDZIECIE TUTAJ<<<

20:07

Niecały kilometr ma już korek na zakopiance w miejscowości Gaj w stronę Krakowa. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Utrudnienie mogą objechać tylko auta osobowe.

Jadących obwodnicą Krakowa uprzedzamy, że A4 wciąż korkuje się po wypadku na wysokości węzła Bielany w obu kierunkach. W stronę Balic utrudnienie można objechać przez miasto. Jadący w kierunku Rzeszowa muszą uzbroić się w cierpliwość.

Przy wjeździe na płatny odcinek autostrady z Krakowa do Katowic zostały otwarte szlabany, nie są pobierane opłaty na bramkach w Balicach.

20:00

Coraz większy tłok panuje na Dworcu Głównym. W związku z powrotem pielgrzymów przewoźnicy kolejowi zwiększyli liczbę pociągów. Kolejarze oceniają, że z Krakowa pociągami może wracać dwukrotnie więcej osób, niż wynikało to z wcześniejszych szacunków.

Wejście na perony odbywa się przez strefy buforowe. Pierwsza zlokalizowana jest na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego, druga przy ulicy Pawiej, obok hotelu Ibis. Odprawa podróżnych jest podzielona na etapy. Do stref podróżni wchodzą przez oznakowane bramki. Strefa na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przeznaczona jest dla podróżnych, których pociągi odjeżdżać będą z peronów 4 i 5. Strefa pod Hotelem Ibis - dla podróżnych odjeżdżających z peronów 1, 2 i 3. Przy bramkach są zamontowane maty zliczające, dzięki czemu wielkość grupy ma być dopasowana do liczby miejsc dostępnych w konkretnym pociągu.

Zmieniona organizacja ruchu pasażerów na krakowskich dworcach funkcjonować będzie co najmniej do godz. 14 w poniedziałek.

19:29

Dwie osoby zostały ranne w zderzeniu dwóch osobówek w miejscowości Gaj na zakopiance. Na miejscu wypadku jest już policja, która kieruje ruchem. Dlatego jezdnia w stronę Krakowa może się tam korkować.

Wciąż trudna sytuacja na A4. Na wysokości węzła Bielany w stronę Rzeszowa można jechać tylko jednym pasem. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo tego odcinka nie da się objechać.

Do jutra zamknięte będą też dwa węzły na wschodnim odcinku obwodnicy Krakowa - czyli węzeł Wielicki i Bieżanowski.

19:12

Sytuacja komunikacyjna w Krakowie wydaje się być opanowana - informują drogowcy. Kulminacyjny moment powrotów z Brzegów już za nami. Rzecznikiem drogowców powiedział reporterowi RMF FM, że większość pielgrzymów jest już w centrum lub w miejscach swoich noclegów. Inni wsiedli już do autokarów, kolejni czekają na peronach na swoje pociągi. Tramwaje na wszystkich trasach dowożą już pątników do centrum. Jedynie obwodnica Krakowa po wypadku cały czas jest zakorkowana.

18:46

Aleje Trzech Wieszczów ponownie otwarte dla ruchu.

18:45

Pielgrzymów już nie ma w Brzegach na Campusie Miłosierdzia, a sprzedawcy z punktów gastronomicznych pozasłaniali swoje stoiska. Zaczyna się wielkie pakowanie.

18:40

Odblokowano lewy pas autostrady A4 w kierunku Rzeszowa. Na wysokości węzła Bielany motocyklista zderzył się tam z osobówką. Zginął na miejscu. Wciąż jednak autostrada zakorkowana jest w obu kierunkach. Kierowcy jadący w stronę Katowic - mimo braku utrudnień - zwalniają w tym miejscu, żeby zobaczyć miejsce wypadku. Dlatego drogowcy apelują o sprawną jazdę na tym odcinku, bo zator sięga już zjazdu na "zakopiankę".

18:37

Tłumy także w pociągach wyjeżdżających z Krakowa:

18:33

Tłumy w komunikacji miejskiej w Krakowie:

18:30

Kolumna samochodów z volkswagenem golfem, którym jedzie papież Franciszek dotarła właśnie do wojskowej części krakowskiego lotniska w Balicach. Trasa tego przejazdu wynosi prawie 20 kilometrów. Po przejeździe policja sukcesywnie przywraca ruch na ulicach.

18:28

Dobre informacje dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej w Krakowie - znów otwarte dla ruchu jest rondo Matecznego. Tramwaje wracają na rondo Grunwaldzkie i Al. Pokoju.

18:22

Campus Miłosierdzia coraz bardziej pustoszeje, ale kilka tysięcy pielgrzymów utknęło w Wieliczce. Z pomocą przyszły im władze samorządowe, które otworzyły jedną ze szkół i Urząd Miejski. W ten sposób pielgrzymi znaleźli schronienie przed deszczem. To głównie grupy oczekujące na pociągi do Krakowa. Składy od zakończenia uroczystości w Brzegach odjeżdżają co pół godziny. W kierunku Krakowa zaczęły także kursować autobusy komunikacji miejskiej nr: 204 i 304.

Z Wieliczki wyjeżdżają również autokary z pielgrzymami ze specjalnych parkingów, utworzonych na czas trwania Światowych Dni Młodzieży. Do północy zamknięte będą jeszcze drogi w miejscowościach wokół Campusu Miłosierdzia i tymi trasami nadal idą pielgrzymi.

17:53

Nie żyje motocyklista, który zderzył się z osobówką na autostradowej obwodnicy Krakowa na wysokości węzła Bielany. Jadący w stronę Rzeszowa będą musieli zwolnić już za węzłem Balice. Kierowcy jadący w stronę Katowic natkną się natomiast na korek pomiędzy węzłem Kraków Południe a zjazdem na Skawinę.

Autostrada pozostanie zamknięta do momentu startu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W tym momencie wydostanie się na autostradę z Krakowa jest praktycznie niemożliwe.

Zamknięty jest węzeł Bieżanowski i Wielicki. Kolejne węzły w stronę Balic już się korkują. Natomiast wyjazd na Bielanach jest zablokowany w związku z przejazdem kolumny papieskiej.

17:43

Ważne informacje dla pasażerów komunikacji miejskiej:

17:40

Wypadek na autostradowej obwodnicy Krakowa między węzłami Balice i Bielany. Na jezdni w stronę Rzeszowa samochód osobowy zderzył się z motocyklem. Jedna osoba jest ranna.

Przyleciał po nią śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dopóki maszyna nie odleci z rannym do szpitala, zablokowana będzie jezdnia w stronę Rzeszowa.

17:29

Dodatkowe autobusy skierowane na linię S14 do Nowego Bieżanowa.

17:25

Za kilka chwil papież Franciszek ruszy w drogę na lotnisko w Balicach. Trasa przejazdu kolumny papieskiej jest zamknięta i dzieli miasto komunikacyjnie na pół. Kłopoty są z dojazdem z północy Krakowa na południe. Zamknięty jest ciąg od Nowohuckiej aż do Ronda Matecznego i dalej Konopnicka aż do Mostu Dębnickiego. Kolumna skręci tam w ulicę Kościuszki, przejedzie ul. Księcia Józefa, Mirowską i obwodnicą Bielan na lotnisko w Balicach.

17:05

Zakorkowana jest ulica Wielicka i biegnące wzdłuż niej torowisko. Jeden z pasażerów tramwaju zasłabł i trzeba było wezwać pogotowie. Karetka zabrała poszkodowanego i służby zaczęły rozładowywać korek.

Ruch jest tam jednak tak duży, że lepiej nie jechać Wielicką w stronę centrum Krakowa. W stronę Wieliczki jest nieco lepiej, ale kierowcom radzimy, by omijali te okolice.

17:00

Tak wygląda teraz Campus w Brzegach:

16:56

Wkrótce powinien zostać przywrócony ruch tramwajowy do Małego Płaszowa.

16:52

Przywrócony ruch na Rondzie Grunwaldzkim.

16:48

Obecnie dla ruchu zamknięte są następujące ulice: ks. Józefa, Aleje Trzech Wieszczów, al. Pokoju, ul. Nowohucka, ul. Lema, rondo Grunwaldzkie, rondo Matecznego i dojazd do lotniska.

16:46

Zamknięta ul. Księcia Józefa.

16:45

Nieliczne grupki pielgrzymów pozostały jedynie w Campusie w Brzegach. Większość uczestników dzisiejszego i wczorajszego spotkania z papieżem wróciła już do Krakowa lub szykuje się do podróży.

16:37

Tłok na przystankach w Bieżanowie i Prokocimiu.

16:35

Kolejne utrudnienia na krakowskich ulicach. Zamknięte Aleje Trzech Wieszczów.

16:33

Tłumy na krakowskim Dworcu Głównym:

16:19

Campus Misericordiae w podkrakowskich Brzegach wreszcie pustoszeje. Główne drogi prowadzące do Krakowa odblokowane. Ci pielgrzymi, którzy postanowili przeczekać korki i ulewę, powoli ruszają do domu.

16:14

Zmiany tras autobusów:

16:11

Przywrócono ruch tramwajowy na ul. Wielickiej.

15:57

Wstrzymany ruch tramwajowy na Wielickiej.

15:55

Zamknięta galeria handlowa przy wejściu na dworzec.

 

15:50

Tłok na dworcu w Małym Płaszowie. Idzie tam tłum pielgrzymów. Przy takiej liczbie pątników nie ma możliwości bezpiecznie i sprawnie odprawiać ich z Małego Płaszowa.

Pielgrzymi wracają z Brzegów ulicami Dworcową, Klasztorną, Lipską, Kuklińskiego i estakadą nad torami nieopodal Wielickiej.

W okolicy Dworca Głównego ruch odbywa się w miarę sprawnie.

15:35

Kolejne ulice zamykane w Krakowie. Zmiany także w komunikacji miejskiej.

15:31

Teren Campusu Misericordiae jest już prawie pusty. Ruch odbywał się płynnie i szybko, choć w tłoku – informuje Mariusz Ciarka z Komendy Głownej Policji, który obserwował operację z helikoptera. Biorąc pod uwagę fakt, że według organizatorów swobodne opróżnianie sektorów przez pielgrzymów mogło potrwać od 8 do 12 godzin, obecną sytuację można wręcz uznać za sukces - podkreślił Ciarka.

15:29

Policja odblokowała już autostradę A4 na wysokości Podłęża pomiędzy Krakowem a węzłem Targowisko w kierunku Rzeszowa. Jak informuje GDDKiA, trasa była nieprzejezdna w związku z zakończeniem Światowych Dni Młodzieży.

15:27

Zamknięta ulica Pawia i korek tramwajów na Basztowej w Krakowie. Tak w tej chwili wygląda sytuacja w okolicy Dworca Głównego w Krakowie. Korek wynika z tego, że MPK wysłało na ulice dodatkowe składy, które mają pomóc pielgrzymom w przemieszczaniu się po Krakowie.

15:20

Część pielgrzymów opuściła już Brzegi i zmierza w stronę Krakowa. Tysiące ludzi nadal jednak tkwi na drodze wyjściowej z Campusu. Droga wyjściowa jest bowiem wąska. Do tego niedaleko jest zwężenie pod kolejowym mostem i tam pielgrzymi muszą zwolnić.

Pola Campusu już jednak częściowo opustoszały. Część osób nadal pozostaje w namiotach i czeka na wyjście. Zadziałała też specjalna śluza przygotowana przez policjantów. Jak donosi reporter RMF FM Marcin Buczek, wyraźnie widać, że na drodze robi się coraz luźniej. Zaczynają nawet jeździć samochody.

15:16


15:06

Brzegi powoli pustoszeją.

14:51

Coraz więcej pielgrzymów w centrum Krakowa. Części z nich udało się już wrócić po Mszy Posłania z Brzegów. Kolejarze i policja czuwają nad bezpieczeństwem na Dworcu Głównym i w jego okolicach, choć na razie tłoku jeszcze nie ma. Szczyt powrotów spodziewany jest późnym popołudniem i wieczorem. Kolejarze już przygotowują się na tłok przed i na dworcu.

Sprawnie też przebiega ruch w okolicy dworca. Choć, kiedy pojawi się tu więcej pielgrzymów, policja może zamknąć ulice przebiegające w okolicy dworca.

14:46

Policja próbuje usprawnić ruch pieszych w podkrakowskich Brzegach. Pielgrzymi, którzy próbują opuścić Campus Misericordiae, utknęli w gigantycznej kolejce. Policjanci zbudowali śluzy, które mają podzielić pielgrzymów na grupy. Co kilkadziesiąt metrów stoi kordon policjantów, który co chwilę wstrzymuje ruch i gdy zrobi się dalej miejsce, puszczają kolejną grupę pielgrzymów.

Teraz w Brzegach już nie pada, pojawiło się słońce.

14:43

14:41

Pierwsi pielgrzymi docierają do centrum Krakowa. Torowisko do Małego Płaszowa ciągle, ze względów bezpieczeństwa, będzie wyłączone.

14:30

Zablokowana autostrada A4 pomiędzy Krakowem a węzłem Targowisko w kierunku Rzeszowa, na wysokości Podłęża.

14:28

Ratownicy pomagają kontuzjowanej uczestniczce opuścić Brzegi.

14:19

Ulewa wita pielgrzymów wracających do Krakowa. Duża część z nich kieruję się w stronę Dworca Głównego.

Strefy buforowe przed galerią handlową przy dworcu i na ulicy Pawiej już działają, ale wciąż przejezdne jest skrzyżowanie przed dworcem, czyli ulice Lubicz, Basztowa i Westerplatte.

Na Dworcu na razie luźno i jak informują kolejarze, ruch na torach odbywa się na razie bez opóźnień.

14:17

14:05

Nad Brzegami właśnie zaczął padać deszcz. Zrobiło się nieco chłodniej. Zaroiło się od parasoli.

Organizatorzy i służby porządkowe apelują do mieszkańców okolicznych miejscowości o wsparcie pielgrzymów, przede wszystkim o wodę.

14:0013:51"Brzegi pustoszeją, a niebo w okolicach Campusu Misericordiae i Krakowa się chmurzy" - zauważa na Twitterze krakowski portal miejski i publikuje zdjęcia:

13:44

Policja około 14:00 zamknie dla ruchu okolice Dworca Głównego w Krakowie. Wszystko przez spodziewany napływ pielgrzymów z Brzegów.

Cały czas kursują jeszcze tramwaje a z ulic zjeżdżają ostatnie auta.

Na chodnikach są już barierki, które za kilka chwil staną na wjazdach od strony Poczty Głównej, ulicy Basztowej tuż przed Urzędem Wojewódzkim; przy Pawiej i na ulicy Lubicz.

13:34

Na wałach, wokół olbrzymiego terenu Campusu Misericordiae w Brzegach k. Krakowa, co kilkadziesiąt metrów są rozstawieni policjanci, którzy strzegli bezpieczeństwa uczestników nabożeństwa. 

13:23

Krakowski ZIKiT ostrzega: w mieście do wieczora duży ruch!

13:22

Pielgrzymi bardzo powoli opuszczają Brzegi. Idą spokojnie, z uśmiechem na twarzach. Przed chwilą z euforią zostali przywitani strażacy, którzy odkręcili wodę z hydrantów, zrobili kurtyny wodne, które pozwalają się schłodzić. Strażacy i wolontariusze ruszyli także rozdawać dodatkowe butelki z wodą do picia.

13:15

O godzinie 14:00 policja uruchomi tzw. strefy buforowe. Pierwsza to ulica Pawia, tam powinni gromadzić się pielgrzymi, którzy będą odjeżdżać z peronów pierwszego, drugiego i trzeciego. Na pozostałe 2 perony policja będzie kierować pielgrzymów ze strefy na placu Nowaka-Jeziorańskiego - sprzed galerii handlowej.


TUTAJ znajdziecie zapis przebiegu uroczystości w Brzegach w raporcie RMF24 minuta po minucie!