Egipski resort spraw wewnętrznych poinformował o zidentyfikowaniu zamachowca-samobójcy, który w Niedzielę Palmową dokonał ataku na kościół koptyjski w mieście Tanta w delcie Nilu. Według MSW w Kairze, był to 40-letni Mamduh Amin Mohamed Bagdadi, mieszkaniec Kiny położonej na południe od egipskiej stolicy.

Jak sprecyzował resort, Bagdadi urodził się w 1977 roku i był jednym z 19 domniemanych bojowników należących do komórki, która stała za grudniowym zamachem na kościół koptyjski w Kairze - śmierć poniosło wówczas 30 osób.

Odpowiedzialność za ten zamach wzięło na siebie Państwo Islamskie (ISIS) - podobnie jak za niedzielne samobójcze ataki na koptyjskie kościoły w Tancie i Aleksandrii, w których zginęło łącznie 45 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Po niedzielnych zamachach egipski parlament zatwierdził wprowadzenie przez prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego stanu wyjątkowego na okres trzech miesięcy.

Stanowiący około 10 procent 93-milionowej ludności Egiptu Koptowie od dawna uskarżają się na dyskryminację, zaś w ostatnim czasie doszły do tego częste akty przemocy dokonywane przez islamistów.

Prezydent Egiptu obiecywał, że będzie bronił mniejszości religijnych w ramach swej kampanii przeciwko ekstremizmowi.

(e)