To była dramatyczna walka z czasem. 12-latek zwerbowany do szeregów ISIS próbował wysadzić się w irackim Kirkuku. Chłopca w ostatniej chwili powstrzymała policja.

Policja dostrzegła wieczorem na ulicach miasta około 12-letniego chłopca w koszulce z nazwiskiem znanego piłkarza - Messiego. Uwagę przykuł jednak pas nastolatka wypełniony materiałami wybuchowymi. 

Na twarzy schwytanego dziecka malowało się przerażenie. Wcześniej chłopiec płacząc usiłował wyrwać się policjantom. Ustalono, że nakłoniony przez ISIS chciał przeprowadzić atak samobójczy przed jednym z meczetów. 

Do zatrzymania chłopca doszło zaledwie kilka dni po krwawym zamachu  w tureckim mieście Gaziantep - przeprowadzonym przez nastolatka zwerbowanego przez ISIS. Eksplozja miała miejsce w czasie weselnych uroczystości. Zginęło w niej co najmniej 51 osób. 

Dżihadyści z ISIS stworzyli składającą się z dzieci armię oraz szkolą do walki nieletnich, którzy mają stać się nowym pokoleniem bojowników. Także inne organizacje ekstremistyczne, np. Boko Haram czy Al-Kaida, wykorzystują dzieci do przeprowadzania zamachów samobójczych czy do walki na froncie.

Daily Mail

(mal)