To grupa rosyjskich hakerów, powiązana z władzami w Moskwie podszyła się pod ekstremistów z Państwa Islamskiego i dokonała głośnego ataku na francuską grupę medialna TV5! To zaskakujące wstępne rezultaty śledztwa we Francji. Wielu paryskich komentatorów przypuszcza, że chodziło o odwrócenie uwagi francuskich władz i opinii publicznej od konfliktu na Ukrainie.

Według źródeł w paryskiej prokuraturze - cytowanych przez nadsekwańskie media - wszystko wskazuje na to, że do głośnego na całym świecie ataku, który dwa miesiące temu sparaliżował 11 francuskich stacji telewizyjnych oraz ich strony internetowe i konta na portalach społecznościowych - dokonała rosyjska grupa hakerów o nazwie "APT28" (zwana również "Pawn Storm" i "Sofacy Group").

Ta ostatnia jest - według amerykańskich ekspertów - sterowana przez władze w Moskwie. To grupa hakerów, którzy dotąd włamywali się głównie do różnych sieci komputerowych na świecie, by wykradać "informacje dotyczące systemów obrony i problemów geopolitycznych" - czytamy w raporcie amerykańskiej firmy FireEye. Jego autorzy podkreślają, że skala ataków i środki, jakimi dysponuje ta grupa są dowodem, że jest ona wspierana przez rosyjski rząd. Paryscy komentatorzy przypuszczają, że celem tej tajnej operacji było odwrócenie uwagi francuskich władz i opinii publicznej od konfliktu na Ukrainie.

Jak podkreślają źródła w sekcji antyterrorystycznej paryskiej prokuratury, podszywając się pod ekstremistów z Państwa Islamskiego, rosyjscy hakerzy grozili m.in. dokonaniem zamachów we Francji na rodziny żołnierzy walczących przeciwko tej organizacji terrorystycznej w Iraku. Na kontach francuskiej stacji na Facebooku i Twitterze oraz stronie internetowej TV5 hakerom udało się opublikować dwa miesiące temu rzekome dane personalne francuskich żołnierzy biorących udział w operacjach przeciwko Państwu Islamskiemu. "Żołnierze, trzymajcie się z daleka od Państwa Islamskiego! Wykorzystajcie szansę, by ratować swoje rodziny! "Cyberkalifat" będzie kontynuował swój "cyberdżihad" przeciwko wrogom Państwa Islamskiego" - ostrzegali hakerzy.

(abs)