Państwo Islamskie (IS) zamieściło w internecie listę z nazwiskami i adresami ok. 100 wojskowych pracujących dla ministerstwa obrony USA, nawołując do ich zabicia - podała BBC. Sprawę bada Pentagon.

Grupa określająca się jako Hakerska Dywizja Państwa Islamskiego umieściła listę na stronie internetowej powiązanej z IS. Grupa ta twierdzi, że osoby na liście uczestniczyły w misjach amerykańskich sił zbrojnych przeciw IS, i apeluje do zwolenników tej organizacji, by "wykonali ostatni krok" i "załatwili" wskazanych wojskowych.

Hakerzy twierdzą, że opublikowane informacje uzyskali, włamując się na serwery i do baz danych, ale według władz amerykańskich większość z nich była publicznie dostępna.

Jest to też próba wywołania sensacji. Jak już widzieliśmy w ostatnich miesiącach, za każdym razem, gdy na polu walki zdarza się im porażka, uciekają się do spektakularnych działań, by wywołać sensację – twierdzi dowódca NATO gen. Philip Breedlove.

Bardziej ostrożnie skomentował to wydarzenie były wiceminister obrony USA Michele Flournoy, który obecnie jest szefem ośrodka badawczego wyspecjalizowanego w badaniach nad bezpieczeństwem USA. Sądzę, że pokazuje nam to, jakie taktyki będą stosowali (bojownicy IS) i że powinniśmy się do tego przygotować, między innymi chroniąc nasz personel (wojskowy) - powiedział Flournoy.  

Rzecznik marynarki wojennej USA powiedział, że amerykańskim wojskowym zaleca się, by zweryfikowali liczbę pozostawianych w internecie informacji o sobie i poprawili ustawienia dotyczące prywatności na stronach, z których korzystają.  

(mpw)