Dżihadyści z Państwa Islamskiego opublikowali nagranie wideo, na którym informują o zamordowaniu przetrzymywanego w niewoli Amerykanina Petera Kassiga. Założyciel organizacji humanitarnej pomagającej Syryjczykom został stracony przez ścięcie.

Na prawie 16-minutowym nagraniu opublikowanym na jednym z portali społecznościach pokazano ubranego na czarno dżihadystę, z zakrytą twarzą, mówiącego po angielsku z brytyjskim akcentem. Widać obciętą głowę. To jest Peter Edward Kassig, amerykański obywatel - informuje na nagraniu dżihadysta. Podkreśla, że Amerykanin walczył z muzułmanami w Iraku.

Materiał zawiera też obrazy z masowej egzekucji pojmanych syryjskich żołnierzy. Agencja Associated Press podaje, że na razie nie udało się potwierdzić autentyczności informacji IS. Również brytyjskie MSZ informuje o próbach weryfikacji nagrania.

Rodzice zaapelowali o jego uwolnienie

Na początku października dżihadyści zagrozili, że Kassig będzie kolejnym zabitym zakładnikiem, a jego śmierć będzie odwetem za amerykańskie ataki na islamistów w Iraku oraz w Syrii. Groźbę zamordowania 26-latka zamieścili w nagraniu przedstawiającym ścięcie Brytyjczyka Alana Henninga. W odpowiedzi rodzice Kessiga opublikowali film z apelem o uwolnienie syna. Błagamy porywaczy - okażcie miłosierdzie - podkreślili.

26-latek napisał do nich list, w którym przyznał, że boi się śmierci. Dodał też, że jest mu przykro, iż rodzina cierpi z jego powodu. Najgorsze jest to, że (...) zastanawiam się, czy w ogóle powinienem mieć nadzieję - dodał. Jest mi bardzo przykro, że to się zdarzyło i że musicie przez to wszystko przechodzić. (...) Jeśli umrę, to przynajmniej i wy, i ja będziemy mogli pocieszać się tym, że pojechałem tam, by próbować złagodzić cierpienie i pomagać ludziom w potrzebie - czytamy w liście. Jeśli chodzi o moją wiarę, to modlę się codziennie i w tym sensie nie jestem zły z powodu mojej sytuacji - zaznaczył. List kończy się słowami: "Kocham was".

W niewoli przeszedł na islam

Ojciec amerykańskiego zakładnika Ed Kassig wyjaśnił, że syn został schwytany 1 października 2013 roku w Syrii. 26-latek przeszedł w niewoli na islam i posługiwał się imieniem Abdul-Rahman.

Peter Kassig służył w Iraku, ale został zwolniony ze służby z powodów zdrowotnych. Z danych Pentagonu wynika, że przez rok należał do elitarnej formacji rangers, a w Iraku przebywał od kwietnia do lipca 2007 roku.

Po odejściu z wojska poświęcił się działalności humanitarnej. W 2012 roku założył organizację humanitarną Special Emergency Response and Assistance (SERA), która miała pomagać syryjskim uchodźcom.

(MRod)