Dżihadyści z Państwa Islamskiego opublikowali w internecie nagranie przedstawiające egzekucję ok. 30 mężczyzn w Libii. Z wideo wynika, że zabici to etiopscy chrześcijanie. Zakładnicy byli przetrzymywani na wschodzie i południu Libii przez dwa sprzymierzone z Państwem Islamskim ugrupowania.

Na trwającym 29 minut nagraniu zamaskowany mężczyzna z pistoletem w dłoni mówi, że chrześcijanie muszą przejść na islam lub zapłacić specjalny podatek, o którym jest mowa w Koranie.

Wideo przedstawia leżące na plaży ciała co najmniej 12 mężczyzn, ubranych w pomarańczowe kombinezony. Zakładnicy ci zostali ścięci. Na innym ujęciu pokazano zwłoki 16 mężczyzn zastrzelonych na pustyni na południu kraju. Państwo Islamskie twierdzi, że są to członkowie "wrogiego kościoła etiopskiego".

Nie jest jasne, kiedy zostali oni porwani.

W połowie lutego dżihadyści rozpowszechnili podobne nagranie pokazujące ścięcie 21 osób, głównie egipskich chrześcijan, czyli Koptów, na plaży pod Trypolisem.

Państwo Islamskie, które kontroluje obszary na jednej trzeciej terytorium Iraku i Syrii, staje się też coraz aktywniejsze w pogrążonej w chaosie Libii. W kraju są obecnie dwa rządy i parlamenty wspierane przez rywalizujące ze sobą milicje.

(abs)