Dwaj Szwedzi zostali skazani przez sąd w Goeteborgu na dożywotnie więzienie za "akt terroryzmu" w Syrii w 2013 roku. Byli oskarżeni o pomoc w egzekucjach dwóch pracowników syryjskiej kompanii naftowej.

32-letni Hassan Al-Mandlawi i 30-letni Al Amin Sultan, którzy przyjechali do Szwecji jako uchodźcy z Iraku i Etiopii w latach 80. i 90., wiosną 2013 roku pojechali do Syrii, aby przyłączyć się do wojny, i przystąpili do jednego z islamskich ugrupowań terrorystycznych.

Podczas przeszukania w domu Al Amina Sultana znaleziono czytnik pamięci USB, na którym nagrana była egzekucja dwóch osób w Syrii przez obcięcie głowy. Widoczni w materiale wideo obaj skazani wyrażają po szwedzku radość z powodu dekapitacji i podrzucają do góry ściętą głowę. Ofiary to porwani z Aleppo pracownicy syryjskiej państwowej kompanii naftowej.

Skazani zaprzeczali udziałowi w egzekucji w Syrii i zapowiedzieli apelację. Wyrok dożywotniego więzienia w Szwecji oznacza minimum 20-25 lat więzienia.

Według szwedzkiej służby bezpieczeństwa do organizacji terrorystycznych w Syrii i Iraku przyłączyło się od 2012 roku około 280 Szwedów, a ok. 115 z nich wróciło do kraju.

(abs)