Męska reprezentacja Polski wywalczyła wicemistrzostwo świata, ale to nie oznacza, że to koniec siatkarskich emocji. Już za niedługo zawodniczki Stefano Lavariniego rozpoczną rywalizację w mundialu. Gwiazdy siatkówki będzie można zobaczyć na żywo, bo razem z Holandią mistrzostwa świata współorganizuje Polska.

Gdzie odbędą się mecze mistrzostw świata kobiet w siatkówce?

Już 23 września rozpoczną się mistrzostwa świata w piłce siatkowej kobiet. Turniej będzie rozgrywany w Holandii i Polsce.

Mecze fazy grupowej rozpoczną się w holenderskim Arnhem, a także w Gdańsku i Łodzi. Druga faza turnieju zostanie rozegrana w Rotterdamie i Łodzi. Później siatkarki przeniosą się do Apeldoorn i Gliwic, gdzie odbędą się ćwierćfinały i półfinały. Mecze o medale siatkarskich mistrzostw świata rozegrane zostaną w Apeldoorn.

Wiadomo, że polscy kibice w Gdańsku zobaczą mecze grupowe naszych siatkarek z Tajlandią, Koreą Południową, Dominikaną i Turcją. Od tego jak zaprezentują się nasze zawodniczki, zależy czy zagrają w Łodzi i Gliwicach.

Mistrzostwa świata w siatkówce kobiet - uczestnicy

Oprócz reprezentacji Polski i Holandii w mistrzostwach świata wystąpią jeszcze 22 drużyny. Do turnieju zakwalifikowały się: Argentyna, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Kamerun, Kanada, Chiny, Kolumbia, Chorwacja, Czechy, Dominikana, Niemcy, Włochy, Japonia, Kazachstan, Kenia, Korea Południowa, Portoryko, Serbia, Tajlandia, Turcja, Stany Zjednoczone.

Polki w pierwszej fazie turnieju zagrają w grupie B razem z Turcją, Dominikaną, Koreą Południową, Tajlandią i Chorwacją.

Mistrzostwa świata w siatkówce kobiet - formuła turnieju

Turniej pań będzie się różnił od mistrzostw świata mężczyzn, które niedawno się zakończyły. Uczestnicy zostaną podzieleni na cztery grupy liczące po sześć zespołów. Każda drużyna w pierwszej fazie rozegra pięć meczów.

Do drugiej fazy turnieju awansują po cztery najlepsze zespoły ze wszystkich grup. Na tym etapie reprezentacje znów zostaną podzielone na grupy - tym razem na dwie. Każdy zespół rozegra cztery spotkania. Jeżeli dane dwie ekipy grały już w pierwszej części mistrzostw świata, to spotkanie nie będzie powtarzane w drugiej fazie.

Do ćwierćfinałów awansują po cztery najlepsze zespoły z obu grup. Przegrani odpadną z turnieju, a zwycięzcy przejdą do półfinałów. Zespoły, które przegrają półfinały, zmierzą się w meczu o 3. miejsce, a wygrani zagrają w finale.

Mistrzostwa świata w siatkówce kobiet - harmonogram spotkań kobiet

Reprezentantki Polski rozpoczną swój udział w mistrzostwach świata od meczu z Chorwacją. Oto szczegółowy plan meczów Polek.

23 września:

Polska - Chorwacja (Arnhem, godzina 18).

27 września:

Polska - Tajlandia (Gdańsk, 20:30).

28 września:

Polska - Korea Południowa (Gdańsk, 20:30).

29 września:

Polska - Dominikana (Gdańsk, 20:30).

1 października:

Polska - Turcja (Gdańsk, 20:30).

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w siatkówce kobiet

Już wkrótce Stefano Lavarini ma ogłosić ostateczny skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata. Wcześniej trener podał szeroką listę zawodniczek, które przygotowywały się do turnieju. Oto ona:

Alagierska-Szczepaniak Klaudia,
Czyrniańska Martyna,
Damaske Paulina,
Fedusio Monika,
Gałkowska Monika,
Górecka Zuzanna,
Grabka Alicja,
Gryka Aleksandra,
Jurczyk Magdalena,
Korneluk (Kąkolewska) Agnieszka,
Łazowska Martyna,
Maj-Erwardt Paulina,
Obiała (Stencel) Anna,
Piasecka Julita,
Różański Olivia,
Stenzel Maria,
Stysiak Magdalena,
Szczygłowska Aleksandra,
Szlagowska Weronika,
Wenerska Katarzyna,
Witkowska Kamila,
Wołosz Joanna.