"Trzecia kadencja była największym wyzwaniem jakim do tej pory się zetknąłem" - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. W listopadowych wyborach z ubiegającym się o czwartą kadencję prezydentem zmierzą się kandydat prawicy Marek Lasota, kandydatka PO Marta Patena, kandydat niezależny Łukasz Gibała, kandydat niezależny Sławomir Ptaszkiewicz, Tomasz Leśniak z KWW Kraków Przeciw Igrzyskom - Porozumienie Ruchów Miejskich oraz Konrad Berkowicz, kandydat Nowej Prawicy Janusza Korwin- Mikke.

Jacek Majchrowski zapowiedział, że kampanię wyborczą rozpocznie po zarejestrowaniu swojej kandydatury w PKW. Pytany o skutki kryzysu gospodarczego, powiedział, że "Kraków wyszedł z niego obronną ręką. Cztery lata temu i przez cały czas trzech moich kadencji byliśmy wierni jednej zasadzie: nigdy nie bierzemy złotówki kredytu na wydatki bieżące, wszystkie pieniądze, które były z kredytu były pieniędzmi przeznaczonymi na inwestycje - powiedział. 

Spotkanie podsumowujące trzecią kadencję prezydenta Krakowa zorganizowano w oddanej kilka miesięcy temu hali sportowo-widowiskowej Kraków Arena. Kosztujący ponad 360 mln zł obiekt może pomieścić około 15 tysięcy widzów. Budynek został zaliczony przez Majchrowskiego do sztandarowych inwestycji kończącej się kadencji.

Sukcesy i porażki

Za dwa tygodnie będzie oddana druga taka inwestycja: Centrum Kongresowe. W cieniu pozostaje jeszcze trzecia, największa inwestycja: budowa zakładu utylizacji odpadów - wyliczał Majchrowski. Centrum Kongresowe kosztować będzie prawie 350 mln zł (unijne dofinansowanie - 83 mln zł). Nowy gmach, położony przy rondzie Grunwaldzkim z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz, w zamierzeniu projektantów ma być nową "ikoną architektoniczną" miasta. Największa sala z estradą pomieści do 2 tys. osób. Z kolei nowa spalarnia odpadów powinna zacząć działać pod koniec 2015 roku. Ma kosztować blisko 797 mln zł. Ponad 371 mln Kraków uzyskał z unijnego Funduszu Spójności.

Według Jacka Majchrowskiego Kraków posiada najnowocześniejszą komunikacją autobusową i tramwajową w Polsce. Dysponuje też pierwszą w kraju linią całkowicie obsługiwaną przez autobusy elektryczne. Na zakup taboru MPK przeznaczyło w ostatnich czterech latach 400 mln zł. Kraków to nie tylko miejskie inwestycje, potrzebujemy masy inwestorów, którzy zapewnią naszym mieszkańcom miejsca pracy - mówił prezydent, przypominając, że stolica Małopolski jest krajowym i europejskim liderem w branży usług dla biznesu. W 85 centrach usług z zagranicznym kapitałem pracuje 30,6 tys. osób. Kraków jest obok Warszawy jedynym miastem w Polsce, w którym przybywa mieszkańców: zarówno ze względu na większą niż gdzie indziej rozrodczość, ale także ze względu na migracje do Krakowa - ocenił Majchrowski. Bezrobocie w stolicy Małopolski należy do najniższych w kraju. Na koniec sierpnia tego roku wynosiło 5,4 proc.

Wśród swoich porażek Jacek Majchrowski wymienił decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Stwierdził on nieważność uchwały sejmiku województwa zakazującej używania m.im. węgla do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie. To nie zmianie jednak naszej polityki w tym zakresie - zaznaczył. Drugą sprawą była decyzja podjęta przez mieszkańców w referendum o rezygnacji ze starania się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. W kontekście informacji z Oslo (Norwegia prawdopodobnie wycofa kandydaturę Oslo - przyp. PAP) szkoda, że nie wyszło z olimpiadą, bo naprawdę byśmy ją mieli - ocenił Majchrowski.