W całej Polsce trwa wyścig z czasem, by najważniejsze inwestycje oddać jeszcze przed 16 listopada, czyli datą wyborów samorządowych. O tym przedwyborczym przyspieszeniu pisze weekendowa "Rzeczpospolita".

Jak pisze "Rzeczpospolita", druga linia warszawskiego metra ma ruszyć w weekend 8-9 listopada. Tydzień później odbędą się wybory samorządowe. Nie kierujemy się kalendarzem wyborczym, świątecznym ani gwiezdnym - tłumaczy rzecznik stołecznego ratusza, Bartosz Milczarczyk. Jego zdaniem, można mówić w tym wypadku o przypadkowej zbieżności terminów.

W skali kraju przedwyborczych "przypadków" można znaleźć znacznie więcej. "W czwartek nastąpiło sportowe otwarcie nowego lubelskiego stadionu. Juniorska reprezentacja Polski zagrała z Włochami. W Krakowie w przyszły weekend samorządowcy oddadzą do użytku Centrum Kongresowe. Na tę okazję zamówili nawet utwór Zbigniewa Preisnera" - wylicza "Rzeczpospolita". Przecinanie wstęg to najczęstszy przedwyborczy zabieg PR-owski - przyznaje w rozmowie z dziennikiem Andrzej Jaworski z PiS, kandydat na prezydenta Gdańska.


W weekendowej "Rzeczpospolitej" także:

- Czy posłowie zarabiają za mało?

- Jezus przemienił wodę w wino, ale w jakie? Czerwone? Białe?

- W czym Stefan Żeromski jest podobny do Michela Houellebecqa?