"Bardzo wielu Polaków uważa się za opuszczonych przez władze. Władza się jakby odwróciła tyłem, zapomniała o ich problemach. Uznała, że te problemy albo nie istnieją, albo nie są ważne, w każdym razie nie interesuje się nimi" - powiedział Jarosław Kaczyński podczas konwencji wyborczej PiS w Lublinie. Według byłego premiera obecna władza uznała, że wystarczy "skoncentrować się na pewnych grupach" i "niewielkich regionach", mieć poparcie mediów i można rządzić nie rozwiązując problemów milionów Polaków. "Mamy kartkę wyborczą i możemy odrzucić ten sposób myślenia o naszej ojczyźnie" – podkreślał Kaczyński.

W ocenie Jarosława Kaczyńskiego obecna władza zaniedbuje potrzeby Polski wschodniej. Były premier wskazał w tym kontekście na budowę drogi ekspresowej S19 prowadzącej od przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku. Droga ta, na osi północ - południe, byłaby ważnym szlakiem komunikacyjnym w Europie. S19 - to jest oś, która by mogła stworzyć nową sytuację nie tylko w skali kraju, ale w jakiejś mierze w skali europejskiej. To jest, można powiedzieć, nowa oś strategiczna w Europie - mówił Kaczyński. Tłumaczył, że układ komunikacyjny w Europie jest skonstruowany głównie na osi wschód - zachód natomiast jest słaby na osi północ-południe. Jeżeli ma być wzmocniony, to może się stać tylko przez Polskę - tłumaczył.

Kaczyński wzywał, aby "uczynić pierwszy krok w tym kierunku, by Polska zrzuciła z pleców ten bardzo ciężki, coraz cięższy worek kamieni, jakim jest obecna władza". Władza, która uzyskała w ostatnich latach status, który można porównywać - choć to nie jest porównanie stuprocentowe - z komunistyczną nomenklaturą, bo w Polsce nie było tak w okresie po 89 roku, żeby władza była jednolita niemalże w całym kraju, a dziś w ogromnej mierze tak jest - mówił.

Władza, która jest niemerytoryczna jest władzą fatalną. Ale to jeszcze mało, bo ta władza jest jeszcze do tego nieuczciwa - podkreślał.

Prezes PiS poparł kandydaturę menedżera Grzegorza Muszyńskiego na prezydenta Lublina. Przed wizytą w Lublinie uczestniczył w konwencji wyborczej w Radzyniu Podlaskim, gdzie kandydatem na burmistrza tego miasta jest poseł PiS Jerzy Rębek.

Wpisz postulat dla swojego regionu na Samorządowej Mapie Życzeń!

Zobacz mapę prezydenckich pojedynków w największych polskich miastach!

(mn)