Aldona Wiktorska-Święcka, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizująca się w rozwoju regionalnym, jest kandydatką na prezydenta Wrocławia Komitetu Wyborczego Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy. Zapowiada, że chce zmienić styl zarządzania miastem. Podkreśla też, że „stare, wciąż nierozwiązane problemy Wrocławia wymagają nowego podejścia, wiedzy, innowacyjności oraz poszukania źródeł, które są niewykorzystane”.

Komitet Bezpartyjni Samorządowcy powstał w wyniku podziału stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk (ODŚ), któremu szefuje prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Działaczom tego komitetu nie podoba się koalicja Dutkiewicza z PO. Podkreślają, że "nie chcą być klientami partii politycznych".

Kandydatka na prezydenta miasta podkreśla, że chce zmian w stylu zarządzania miastem, które mają polegać na "nastawieniu na dialog, współpracę i partnerstwo". Wśród problemów Wrocławia widzi np. brak systemu komunikacji aglomeracyjnej, czy też pilną konieczność podniesienia jakości miejsc pracy.

Aldona Wiktorska-Święcka ma 44 lata i jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego. To specjalistka w zakresie polityk publicznych i zajmuje się m.in. rozwojem sektora publicznego, zarządzaniem publicznym, polityką zrównoważonego rozwoju oraz rozwoju obszarów metropolitarnych i aglomeracji. Doradza też wielu samorządom i organizacjom m.in. przy opracowywaniu strategii rozwoju regionalnego; jest ekspertem ONZ i Parlamentu Europejskiego.

O prezydenturę we Wrocławiu zamierzają też walczyć: obecny prezydent Rafał Dutkiewicz (popierany przez własny komitet i przez PO), Mirosława Stachowiak-Różecka (radna PiS), działacze osiedlowi i przedsiębiorcy Waldemar Bednarz (popierany przez SLD, Unię Pracy, Partię Zieloni, PPS) i Robert Maurer (Kongres Nowej Prawicy), informatyk Konrad Rychlewski (KWW Lewica) oraz Tomasz Owczarek, 27-letni księgowy i kandydat Wrocławskiej Inicjatywy Obywatelskiej.