Libia zwróciła się do Rosji o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z "zachodnią agresją" - poinformowała państwowa libijska agencja prasowa Jana. Posiedzenie miałoby być poświęcone omówieniu "niepohamowanej kolonialnej i krzyżowej agresji, uderzającej w libijskie cele cywilne".

Według agencji agresorzy "próbowali wziąć na cel przywódcę Muammara Kaddafiego, łamiąc dwie rezolucje Rady Bezpieczeństwa i porozumienia międzynarodowe".

Libijska agencja nie poinformowała, czy i ewentualnie jak Rosja ustosunkowała się do postulatu Trypolisu.

Wczoraj rzecznik władz libijskich informował o trzech zabitych w wyniku nalotu NATO na zespół budynków rządowych w Trypolisie. NATO podało, że w nocy z niedzieli na poniedziałek dokonało ataku w centrum Trypolisu. Jego celem było "centrum łączności wykorzystywane do koordynowania ataków przeciwko cywilom". Reżim libijski twierdzi, że bombardowanie NATO było próbą zamachu na życie Kaddafiego.

Premier Rosji Władimir Putin skrytykował dziś koalicję zachodnią pod dowództwem NATO za działania w Libii, podkreślając, że siły zachodnie nie mają mandatu do zabicia Kaddafiego. Putin powiedział, że nikt nie dawał przywódcom innych państw prawa do wykonania wyroku - i to bez procesu - na Kaddafim. Wyraził przypuszczenie, że interwencja w Libii jest podyktowana tym, że kraj ten ma wielkie zasoby ropy.