Za nami drugi dzień Rajdu Świdnickiego-Krause, czyli ostatniej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Imprezę wygrał Grzegorz Grzyb, a trzeci był Sylwester Płachytka. Nowym rajdowym mistrzem Polski został Jari Huttunen, który ukończył rywalizację w Rajdzie Świdnickim-Krause na drugim miejscu.

Drugi dzień rywalizacji na trasach w rejonie Świdnicy, miał dramatyczny przebieg. Prowadzący po trzech sobotnich odcinkach specjalnych Huttunen źle dobrał opony. Na drugim OS-ie Jawornik - Kamionki wypadł na śliskiej kostce z drogi, stracił ponad 40 s i spadł na piąte miejsce. Prowadzenie objął Grzyb, który jako jedyny w stawce miał szansę walczyć z nim o tytuł mistrza Polski.Fin zaczął jednak obrabiać straty, jechał zdecydowanie najlepiej, o ponad 16 s był szybszy od rywali na najdłuższym odcinku specjalnym Jawornik - Kamionki 2 (23,5 km), i przed ostatnią próbą sportową prowadzącą po bazaltowej kostce przez Przełęcz Walimską wyszedł na prowadzenie, mając 4,8 s przewagi nad Grzybem. Podczas tego przejazdu pech ponownie go dopadł. W połowie 12,5 km trasy odcinka w jego samochodzie lewa przednia opona została przebita. 

Na mecie w Michałkowej fińska załoga zameldowała się ze stratą prawie 40 s do zwycięzcy. Mieli jednak dużo szczęścia, gdyż ich najgroźniejszy rywal Grzyb także nie pojechał perfekcyjnie, był siódmy i nie zdobył dodatkowych punktów do klasyfikacji generalnej rajdu (to był odcinek Power Stage).

Huttunen w RMF FM: Nie jestem zadowolony z mojej jazdy dzisiaj

Jari Huttunen jest trzecim zagranicznym rajdowym mistrzem Polski. Pierwszym był w 1974 roku Włoch Lelio Lattari, a drugim Francuz Bryan Bouffier, który triumfował trzy razy w latach 2007-2009.

Cieszę się z mistrzostwa, ale nie jestem zadowolony z mojej jazdy dzisiaj. Popełniłem dwa błędy, przez które dużo straciłem - mówił Huttunen w rozmowie z RMF FM. Jeżli chodzi o cały sezon, to był on udany, ale dziś nie był mój dzień - dodał. Jak przyznał, już jutro wyjeżdza na Sardynię, gdzie będzie rywalizował w rajdowych mistrzostwach świata. 

Grzegorz Grzyb, nowy rajdowy wicemistrz Polski w rozmowie z RMF FM ocenił, że Rajd Świdnicki-Krause był piekielnie trudny. Warunki nas nie rozpieszczały. Padało, nie padało, schło, błoto, wszystko się działo dzisiaj - wyliczał. Jari jechał kosmicznym tempem - podkreślił. Mnie w ogóle nie miało być w mistrzostwach Polski. Miałem nie startować. Nie stać nas było na to, nie mieliśmy partnerów - zdradził Grzyb.

Mieliśmy cel, by dojechać do mety na tym rajdzie, utrzymywanie swojego tempa. Poukładało nam się to naprawdę świetnie - mówił w rozmowie z RMF FM Sylwester Płachytka, który ukończył rajd Świdnicki-Krause na trzecim miejscu. Po nieudanym Rajdzie Rzeszowskim wróciliśmy w pięknym stylu - zauważył. 

Gdybym mógł użyć niecenzuralnych słów to bym wyraził to, jak się teraz czuję - mówił na mecie Kacper Wróblewski z Orlen Teamu. Cały dzień walczyliśmy, jechaliśmy 200 km/h między drzewami, wiele sytuacji było podbramkowych - relacjonował. Ostatni oes według czasu wygrany, awans na trzecie miejsce w generalce, a jakiś pan stwierdził, że dotknęliśmy szykany i dostaliśmy karę 10 sekund, co przewróciło zupełnie wyniki - dodał Wróblewski, który ukończył Rajd Świdnicki-Krause na czwartym miejscu. 

Siódmy wynik w klasyfikacji generalnej Rajdu Świdnickiego-Krause uzyskał Tomasz Kasperczyk. Nie był to najlepszy sezon w naszym wykonaniu. Wiem, że jestem w stanie jechać szybciej, kilka odcinków to pokazało - przyznał. Była świetna zabawa w tym roku. Wyjeżdżamy z uśmiechem na twarzy - podsumował. 

Sezon był całkiem udany. Wykonaliśmy sporo pracy - mówił na mecie Marcin Słobodzian, który w Rajdzie Świdnickim-Krause zajął szóste miejsce. Ten rajd byłby bardzo dobry, moglibyśmy tutaj skończyć na drugim miejscu, ale niestety lunęło deszczem. Nie spodziewaliśmy się tego. Nasze prognozy tego nie pokazywały - przyznał. 

Wyniki Rajdu Świdnickiego-Krause:

1. Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia 2 Evo)         1:10.50,9

2. Jari Huttunen (Finlandia/Hyundai I20 R5) strata 19,8 s

3. Sylwester Płachytka (Skoda Fabia 2 Evo)         21,9

4. Kacper Wróblewski (Skoda Fabia 2 Evo)           30,4

5. Łukasz Kotarba (Citroen C3 R5)                1.08,0

6. Marcin Słobodzian (Hyundai I20 R5)            1.12,7


Klasyfikacja końcowa RSMP 2020:

1. Jari Huttunen, Mikko Lukka (Finlandia/Hyundai I20 R5)) - 93 pkt

2. Grzegorz Grzyb, Michał Poradzisz (Skoda Fabia 2 Evo)     85

3. Łukasz Kotarba, Tomasz Kotarba (Citroen C3 R5)           53