Za kilka dni pierwsze apteki będą gotowe do tego, by szczepić w nich przeciwko koronawirusowi. W życie weszło rozporządzanie opisujące warunki szczepień w tych miejscach. Choć szkolenia przeszło ponad 9 tysięcy farmaceutów, to nie ma co liczyć na masowe szczepienia w aptekach.

W aptece można będzie zaszczepić się już za kilka dni. Mimo to chętnych brakuje. Punkty szczepień nie są już tak oblężone i na dawkę szczepionki nie trzeba czekać dłużej niż kilka dni.

W Dzienniku Ustaw 8 czerwca opublikowano zmienione rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. Zapisano w nim, że wchodzi w życie z dniem następującym po ogłoszeniu.

Naczelna Izba Aptekarska wskazuje, że zgodnie z rozporządzeniem szczepienia w aptekach mogą zostać przeprowadzane, po spełnieniu określonych warunków, w dwóch pomieszczeniach apteki: pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym i w izbie ekspedycyjnej.

Farmaceuci zaznaczają, że pomysł szczepienia w aptekach jest dobry, ale spóźniony. Cała akcja działałaby według nich lepiej, jeżeli takie szczepienie mogło się odbywać bez rejestracji, a tak niestety jeszcze nie jest. Zaznaczają również, ze w aptekach mogłyby się odbywać nie tylko szczepienia na koronawirusa, ale również podróżne czy na grypę.

Przychodzę do apteki i przy okazji np. odebrania recepty farmaceuta zaprasza mnie na szczepienie. Taki jest cel - komentuje wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Zmiany w terminach 2 dawki

Resort zdrowia zmienił w tym tygodniu rekomendację dla punktów szczepień. Podawanie drugiej dawki preparatu PfizerBionTech może odbyć się już po 21 dniach, czyli w minimalnym dopuszczalnym przez producenta terminie. Dla Moderny ma to być 28 dni, a nie jak teraz 35 dni. Drugą dawkę obu tych preparatów możemy dostać najpóźniej po 42 dniach od podania pierwszej.

Przyspieszyć podania drugiej dawki AstryZeneki już się nie da, bo obecne 35 dni to minimum zalecane przez producenta. Odstęp między dawkami nie może być dłuższy niż 84 dni.  

Resort zdrowia zaleca też, by odstęp między dawkami dla szczepionych dzieci w wieku od 12 lat wynosił dokładnie 21 dni.

Osoby, które przebyły koronawirusa, mogą być zaszczepione przeciwko Covid-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

W Polsce ponad 9 milionów osób jest już w pełni zaszczepionych.