Komisja Europejska podała datę pierwszej rozprawy w postępowaniu prawnym przeciwko firmie AstraZeneca za nieprzestrzeganie umowy w sprawie dostaw szczepionek przeciw Covid-19. Rozprawa odbędzie się przed sądem w Brukseli 26 maja.

Komisja Europejska przekazała, że pozywa brytyjsko-szwedzką firmę do sądu za nieprzestrzeganie zobowiązań dotyczących dostarczania szczepionek w jej umowie z 27 krajami unijnymi.

Umowa AstraZeneki z UE, którą Komisja podpisała w imieniu krajów członkowskich w sierpniu ubiegłego roku, przewidywała początkowe 300 milionów dawek do dystrybucji między państwa UE.

Tymczasem z danych zaprezentowanych przez KE wynika, że w pierwszym kwartale 2021 r. AstraZeneca dostarczył do UE ok. 30 mln dawek swojej szczepionki - cztery razy mniej, niż 120 mln dawek przewidziane w porozumieniu z firmą. Problemy z dostawami wystąpiły również w kwietniu.

AstraZeneca: Pozew bezpodstawny

Koncern AstraZeneca oświadczyła, że pozew ten jest bezpodstawny, a firma będzie się bronić w sądzie.

Komunikat brytyjsko-szwedzkiego koncernu głosi, że w pełni zastosował się on do umowy z KE, a firma liczy na rozwiązanie konfliktu "tak szybko, jak to możliwe".