Myślę, że szczepienie dzieci jest bardzo prawdopodobne, bo musimy zapanować nad wirusem - stwierdził w wywiadzie opublikowanym we wtorek w "Dzienniku Gazecie Prawnej" szef KPRM Michał Dworczyk.

Gazeta z okazji Dnia Dziecka opublikowała m.in. materiały prasowe, których autorami są dzieci. Z szefem KPRM rozmawiał 12-latek.

Decyzje, kto się szczepi, kiedy się szczepi i jak się szczepi, podejmuje Rada Medyczna ds. Covid-19 przy premierze (Mateuszu-PAP) Morawieckim. W tej Radzie jest ponad 20 lekarzy, profesorów (...). Wypracowują swoje stanowisko w oparciu na swojej wiedzy oraz wytycznych, które są dołączone do każdego leku, w tym przypadku do szczepionki - wskazał Dworczyk.

Jak wyjaśnił, Rada analizuje uwarunkowania polskie i wtedy przygotowuje rekomendacje dla Narodowego Programu Szczepień. Jak szczepionka Pfizera zostanie zarejestrowana dla dzieci od 12 do 15 lat, wtedy poprosimy Radę Medyczną, żeby wypowiedziała się w tej sprawie i przekazała nam rekomendacje, jak powinniśmy postępować - powiedział.

Myślę jednak, że szczepienie dzieci jest bardzo prawdopodobne, bo musimy zapanować nad wirusem i uniknąć znowu zamykania szkół, uczelni, sklepów i gospodarki - dodał.

Wskazał ponadto, że to, czy będzie nauczanie online w przyszłym roku szkolnym, zależy od tego, jak będzie wyglądała sytuacja z rozwojem pandemii w Polsce. Mam nadzieję, że nie będzie już nauczania online i będziecie mogli normalnie chodzić do szkoły.

Pytany, czy rząd myśli o zniesieniu nakazu noszenia maseczek w szkołach, Dworczyk stwierdził, że wszystko zależy od sytuacji sanitarnej. Chcielibyśmy bardzo, żeby z maseczkami się pożegnać już raz na zawsze, nie tylko na dworze. Chcielibyśmy również w pomieszczeniach zamkniętych ich nie nosić, ale to wszystko jest uzależnione od tego, jak epidemia będzie się zachowywać - dodał.

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w piątek wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Komisja Europejska przyjęła już decyzję w tej sprawie. Na poniedziałkowym posiedzeniu Rada Medyczna przy premierze przyjęła rekomendację o szczepieniu dzieci wieku od 12 do 15 lat.