​Koszykarki BC Polkowice rozgromiły we własnej hali tureckie Fenerbahçe 73:46 (17:17, 20:11, 16:10, 20:8) w pierwszym swoim meczu grupy A Euroligi. Najskuteczniejszą zawodniczką w zespole mistrzyń Polski była Stephanie Mavunga, która zdobyła 23 punkty.

Fenerbahçe jest faworytem nie tylko grupy, ale całych rozgrywek. Ekipa z Dolnego Śląska nie przestraszyła się jednak rywalek i zaczęła od prowadzenia 6:0. Mogło być jeszcze lepiej, ale w kilku sytuacjach podopieczne trenera Karola Kowalewskiego nie trafiły z czystych pozycji. Ten sam problem miały przyjezdne, które pierwsze punkty zdobyły dopiero po ponad czterech minutach gry (6:2).

Polkowiczanki twardo broniły, a w ofensywie stawiały głównie na rzuty z dystansu. W pierwszej kwarcie miały aż 14 takich prób (pięć celnych), przy zaledwie jednej Fenerbahçe. Mocna defensywa sprawiała natomiast, że łapały faule. Już w pierwszej kwarcie dwa przewinienie miała na swoim koncie kluczowa zawodniczka Stephanie Mavunga.

Kiedy przy stanie 19:19 dwa razy z dystansu trafiła Natasha Howard i przyjezdne odskoczyły na sześć oczek, wydawało się, że przejmują inicjatywę. Przez kolejne cztery minuty nie potrafiły jednak przeprowadzić skutecznej akcji, a polkowiczanki powoli zmniejszały straty. Turczynki w końcu się przełamały, ale na trzy minuty przed końcem kwarty był remis 28:28, a po trafieniu Mavungi mistrzynie Polski prowadziły 31:28.

Fantastycznie rozegrana końcówka drugiej kwarty sprawiła, że po pierwszej połowie polkowiczanki nieoczekiwanie prowadziły 37:28. Zespół trenera Kowalewskiego konsekwentnie robił swoje - twardo bronił, co powodowało, że przyjezdne oddawały rzuty z trudnych pozycji oraz rzucały z dystansu. Po dwóch kwartach BC na koncie 21 prób za trzy punkty (osiem celnych), a Fenerbahçe tylko siedem (trzy celne).

Druga połowa pod kontrolą

Po wznowieniu gry obraz się nie zmienił. Przyjezdne musiały dużo się nabiegać i z dużym problemem zdobywały punkty, a polkowiczanki nadal głównie szukały kolejnych oczek rzutami z dystansu. Po "trójce" Artemis Spanou było już 42:30 i sensacja stawała się coraz bardziej realna. Kilka minut później sytuacja mistrzyń Polski była jeszcze lepsza, bo zza linii 6,75 metra przymierzyła Mavunga i zrobiło się 51:33.

Ostatnią część spotkania Polkowice rozpoczynały prowadząc 53:38 i tylko katastrofa mogła odebrać im zwycięstwo. Zespół Fenerbahçe grał pressingiem na całym boisku, szybko rozgrywał swoje ataki, ale efekt był taki, że pierwsze punkty w tej części zdobył po ponad dwóch minutach gry. Wtedy było już 57:40. Kiedy w połowie kwarty Zala Friškovec dwa razy z rzędu trafiła z narożnika boiska i zrobiło się 66:43, mecz był rozstrzygnięty.

Wielkie zwycięstwo dla nas. Mogę spokojnie użyć tych słów. Nigdy do tej pory z nimi nie wygraliśmy. Wiemy, jaki zespół przyjechał, z jakimi zawodniczkami i dlatego to zwycięstwo tak bardzo cieszy. Ale jeszcze bardziej cieszy nasza gra, jaką zaprezentowaliśmy obronę, i że zagraliśmy tak, jak sobie zakładaliśmy i ćwiczyliśmy. Mega gratulacje dla dziewczyn. Za to, że wytrzymały presję i za to, że zagrały na takim poziomie z takim przeciwnikiem - powiedział po meczu trener BC Polkowice Karol Kowalewski.

To nie była łatwa sytuacja, kiedy Stephanie Mavunga szybko złapała dwa faule, ale być może taki był plan Fenerbahçe, aby ją wyłączyć z gry. Zastanawialiśmy się przed meczem, czy postawić na Stephanie czy Weronikę Telengę. Postawiliśmy na tę pierwszą, bo wiemy, że ona lepiej zniesie wiadomość, że nie wyjdzie w podstawowym składzie. I to się sprawdziło, bo weszła na boisko i zagrała bardzo dobrze - dodał opiekun gospodyń.

Jak podkreśliła Weronika Telenga, koszykarki z Polkowic rozegrały świetne spotkanie.

Cieszy wygrana z takim rywalem i cieszy, że takiego przeciwnika zatrzymałyśmy na 46 punktach. To oznacza, że zagrałyśmy naprawdę dobry basket. Pokazałyśmy charakter i że nie boimy się nikogo. Teraz jednak już musimy szybko zejść na ziemię, bo czeka nas ciężki mecz w lidze z Gorzowem - zaznaczyła.

BC Polkowice - Fenerbahçe 73:46 (17:17, 20:11, 16:10, 20:8).