Besson, Thewlis, Wajda, Olbrychski, Pszoniak, Seweryn, to tylko niektóre z gwiazd, które już pojawiły się w Krakowie z okazji festiwalu Off Plus Camera. A to dopiero półmetek festiwalu. Impreza potrwa do 22 kwietnia.

Zobacz również:

Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera 2012 rozpoczęła się 13 kwietnia. Od początku filmowym projekcjom towarzyszą liczne spotkania z festiwalowymi gośćmi - Lukiem Bessonem, Davidem Thewlisem, Andrzejem Wajdą czy Azazelem Jacobsem.

Galę Otwarcia, która miała miejsce w Operze Krakowskiej, swoją obecnością uświetniły znane osobistości świata kina. Wśród nich zwycięzca pierwszej edycji Off Plus Camera, Azazel Jacobs. Po części uroczystej wyświetlony został jego najnowszy film "Terri".

Na scenie pojawił się m.in. brytyjski aktor, scenarzysta i reżyser David Thewlis, który odebrał Nagrodę Specjalną "Pod Prąd" - wyróżnienie przyznawane twórcom zasłużonym dla rozwoju kina niezależnego. Poprzednimi laureatami nagrody byli: nowozelandzka reżyserka Jane Campion oraz popularny brytyjski aktor Tim Roth.

Podczas Gali wręczono również nagrody zwycięzcom poszczególnych kategorii w konkursach organizowanych przez ID FILM.

Spośród festiwalowych wydarzeń, najpopularniejsze okazało się spotkanie widzów z Joshem Radnorem, zasiadającym w jury Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi". Radnor jest aktorem, również reżyserem i scenarzystą, jednak publiczność zna go przede wszystkim jako niepoprawnego romantyka, Teda Mosby'ego, z serialu telewizyjnego "Jak poznałem waszą matkę". Spotkanie poprowadził amerykański krytyk filmowy Elvis Mitchell.

Besson oczarował publiczność

Do Krakowa zawitał również Luc Besson, znany z takich produkcji jak: "Wielki błękit", "Leon zawodowiec"czy "Piąty element", który przedstawił festiwalowej publiczności swój najnowszy film "Lady". Opowieść o birmańskiej działaczce politycznej i laureatce Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi, przypadła widzom Off Plus Camera do gustu i na wypełnionej po brzegi sali kina Kijów,zagościły gromkie brawa.

Po seansie w ramach cyklu "Camera On" odbyło się otwarte spotkanie z reżyserem. Towarzyszył mu David Thewlis, wcielający się w jedną z głównych ról w "Lady".

W sobotę Besson pozostawił mieszkańcom Krakowa pamiątkę swojego pobytu w postaci odcisku dłoni umieszczonych na gipsowej płycie, która zostanie wmurowana w krakowskiej Alei Gwiazd, znajdującej się na bulwarach wiślanych nieopodal Wawelu.

Niedzielny wieczór zapewnił równie wielkie emocje. W kinie Kijów odbyła się premiera zrekonstruowanej cyfrowo "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Galę uświetnił reżyser oraz liczna ekipa aktorów, między innymi odtwórcy głównych ról: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak oraz Andrzej Seweryn.

Wielcy artyści polskiego kina opowiadali zarówno o swoich wspomnieniach związanych z kręceniem "Ziemi obiecanej", jak i wartości festiwalu Off Plus Camera jako przestrzeni, w której młodzi twórcy prezentują publiczności swoje dzieła. To właśnie do nich należy przyszłość kina, nie tylko polskiego.