Przez szkocki Edynburg przeszedł dziś kondukt z trumną z ciałem królowej Elżbiety II. Żałobnicy szli do katedry św. Idziego, gdzie po południu rozpoczęło się nabożeństwo. W trakcie przemarszu doszło do incydentu - 22-latek zaczął krzyczeć w stronę księcia Andrzeja. Mężczyzna został jednak szybko odciągnięty od barierek przez tłum, a następnie zatrzymany przez policję.

Bezpośrednio za karawanem wiozącym trumnę szli król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward. Dalej w kondukcie szli mąż księżniczki Anny, wiceadmirał Timothy Lawrence, królowa-małżonka Kamila i żona księcia Edwarda, Zofia.

Do incydentu doszło około godziny 13:50 czasu polskiego. Mężczyzna stojący wśród żałobników zaczął krzyczeć w stronę księcia Andrzeja.

"Andrzej, jesteś chorym, starym człowiekiem!" - krzyczał 22-latek. Ciężko zrozumieć dalszą część wypowiedzi.

Zebrany tłum szybko zareagował na to zachowanie. Młody mężczyzna został odciągnięty i przewrócony na ziemię przez innych uczestników wydarzenia.

Szkocka policja przekazała później, że "22-letni mężczyzna został zatrzymany w związku z naruszeniem spokoju w ciągu ulic The Royal Mile".

W centrum międzynarodowego skandalu

Urodzony w Londynie Andrzej jest trzecim dzieckiem, a drugim synem Elżbiety II i księcia Filipa.

W sierpniu 2020 roku książę Andrzej znalazł się w centrum międzynarodowego skandalu po tym, jak Virginia Giuffre złożyła przeciw niemu pozew. Kobieta twierdzi, że w 2001 roku, gdy miała 17 lat, została wykorzystana seksualnie przez księcia.

Giuffre - wówczas nosząca nazwisko Roberts - była jedną z licznej grupy dziewcząt, które Jeffrey Epstein, amerykański miliarder oskarżony o nakłanianie do prostytucji i wykorzystywanie seksualne nieletnich, zwabił obietnicami pracy, a następnie zaoferował jego wpływowym przyjaciołom. Jednym z nich miał być książę Andrzej, który konsekwentnie temu zaprzecza.

Na początku 2022 roku książę Andrzej zrezygnował ze wszystkich wojskowych tytułów i królewskich patronatów, a w procesie, który wytoczyła mu Giuffre, będzie brał udział jako prywatny obywatel.