Około godziny 20 na warszawskim lotnisku imienia Chopina wyląduje polski dreamliner z pierwszymi turystami ewakuowanymi ze zniszczonego potężnym trzęsieniem ziemi Katmandu. Przelot organizuje Państwowa Straż Pożarna razem z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Jak poinformował premier Nepalu - liczba ofiar w całym kraju może sięgnąć nawet 10 tysięcy. "Sytuacja humanitarna dramatycznie się pogarsza" - mówią w rozmowie z RMF FM polscy ratownicy, którzy pomagają na miejscu nepalskim służbom.

Na pokładzie dreamlinera, który przyleci do Polski, może być nawet 90 turystów z Ukrainy, Czech i Stanów Zjednoczonych. W tym ponad 30 Polaków. Maszyna, którą przylecą, to wynajęty od Polskich Linii Lotniczych LOT dreamliner. Tym samolotem do Katmandu polecieli polscy ratownicy.

W samolocie jest 215 miejsc. Zgłoszenia od osób chętnych do ewakuacji zbierało Centrum Reagowania Kryzysowego Komisji Europejskiej we współpracy z polskim konsulem honorowym w Katmandu.

Liczba ofiar może sięgnąć 10 tysięcy

Premier Nepalu poinformował, że liczba ofiar śmiertelnych sobotniego trzęsienia ziemi w Nepalu może sięgnąć 10 tysięcy. Rząd robi wszystko, co może, żeby ratować i pomagać. To jest wyzwanie i bardzo trudny czas dla Nepalu - powiedział Sushil Koirala.

Szef nepalskiego rządu zaapelował o zagraniczną pomoc, w tym o personel medyczny, leki, a także namioty. Ludzie śpią pod gołym niebem, ponieważ ich domy zostały zniszczone. Z wieloma osobami nie ma kontaktu. O pomoc w znalezieniu siostry zaapelował na Twitterze Andrzej Bargiel, znany himalaista.

Dramatyczna sytuacja humanitarna

Sytuacja humanitarna będzie się pogarszać z dnia na dzień. Nie działają lokalne elektrownie, jest bardzo ograniczony dostęp do energii elektrycznej, wody i paliwa. W związku z tym higiena jest tutaj ogromnym problemem  - mówi będący na miejscu Łukasz Szozda, szef zespołu ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Utrudniona jest także łączność.

Najwięcej problemów sprawiają kolejne trzęsienia wtórne. Tej nocy w Katmandu doszło do nich cztery razy. Jeden był bardzo silny. Nasi ratownicy dostali ostrzeżenie, że kolejne silne trzęsienie ziemi zapowiadane jest na czwartek.

Polscy ratownicy skierowani do Lalitpur

Polska grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR została skierowana do działań ratowniczych w miejscowości Lalitpur, 12 km od Katmandu, stolicy Nepalu. Nasi strażacy będą przeczesywać zawalone budynki.

W skład grupy HUSAR wchodzi 81 strażaków - z Warszawy, Gdańska, Nowego Sącza, Łodzi i Poznania. Do Nepalu zabrali 12 psów poszukiwawczych i kilka ton sprzętu ratowniczego, m.in. geofony, kamery wziernikowe, sprzęt hydrauliczny i pneumatyczny do stabilizacji budynków, sprzęt medyczny i specjalne oświetlenie. Są przygotowani na akcję trwającą nie mniej niż dwa tygodnie.

Strażacy zabrali ze sobą także całe zaplecze logistyczne - środki łączności, żywność i wodę. W Katmandu jest także sześciu ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Wstrząs o sile 7,9 stopnia w skali Richtera nastąpił w sobotę przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju. Nastąpiło także kilkanaście słabszych wstrząsów wtórnych. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 81 lat.

Można pomóc!

Darowizny dla Nepalu w ramach zbiórki zorganizowanej przez UNICEF Polska można wpłacać na konto: 41 1020 1013 0000 0702 0005 9055 (z dopiskiem "Pomoc dla Nepalu"). UNICEF Polska poinformował ponadto, że przygotowywane są również dwa transporty lotnicze z pomocą humanitarną. Mają zabrać na swój pokład około 120 ton niezbędnych produktów, namiotów, koców oraz sprzętu medycznego.

Środki można przekazywać również na konta Caritas Polska z dopiskiem Nepal (70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 oraz 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384) lub wysłać SMS o treści POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

Zbiórkę uruchomiła także Polska Akcja Humanitarna. W najbliższych dniach pracownicy PAH wyruszą do Nepalu, by przeprowadzić rozpoznanie potrzeb i rozpocząć działania pomocowe. Darowizny można wpłać na konto PAH: 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "Nepal".

Pomóc chce Polska Misja Medyczna. Darowizny można wpłacać na konto: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem "Pomoc dla Nepalu".

(es)