Sardynia po raz kolejny pokazał swoje najbardziej nieprzyjazne oblicze. Jeden z najtrudniejszych rajdów w cyklu Pucharu Świata obfitował w emocje, nagłe zwroty akcji i zmiany na prowadzeniu. Ostatecznie wygrało doświadczenie, bo zwycięstwo po raz trzeci z rzędu wywalczył Rafał Sonik. Co więcej zawodnik Orlen Team został samodzielnym liderem Pucharu Świata.

Mohamed Abu-Issa z przekąsem nazywa Rafała Sonika "Old Man", ale chyba każdy rajdowiec w wieku krakowianina chciałby startować na takim samym poziomie. W ostatnim dniu zawodów na Sardynii, zwycięzca Rajdu Dakar wykręcił pierwszy i drugi czas na odcinkach specjalnych i tym samym przypieczętował swoje zwycięstwo.

Szczerze powiem, że sam pogubiłem się we wspomnieniach i nawet nie zdawałem sobie sprawy, że odniosłem tu trzecie zwycięstwo z rzędu. Jestem dumny, bo to bardzo trudny rajd, do którego trzeba być dobrze przygotowanym taktycznie i technicznie - komentował potrójnie ukoronowany król Sardynii.

Jak podkreślał "SuperSonik" do środy drżał o zwycięstwo, ponieważ jego rywale znaleźli sposób, by jeździć szybko, na większych oponach, bez zagrożenia, że spalą sprzęgło. 

To dawało im realną przewagę. Mieli mocniejsze opony kewlarowe, moje "dwudziestki" są słabsze, ale za to mają w środku musy. Doszło więc do pojedynku na nerwy - kto wytrzyma psychicznie. Zarówno Mohamed, jak i Sebastien mogli w pewnym momencie wygrać ten rajd, ale nie opanowali jeszcze sztuki powstrzymywania się. Souday podszedł nawet do mnie na mecie i zapytał, czy szkolę quadowców, bo on by chciał przyjść do mnie na lekcje...- relacjonował.

Dodatkową radością dla krakowianina był fakt, że drugie miejsce również wywalczył Polak - Kamil Wiśniewski. Kamil jest świetnym zawodnikiem i podziwiam go, bo ja tym "pociągiem", którym on wystartował na Sardynii, nigdzie bym nie dojechał. Niewyobrażalne, jak takim monstrum można sobie poradzić na tych trasach i dojechać na tak wysokiej pozycji!- powiedział.

Wygrywając czwartą rundę Pucharu Świata FIM Rafał Sonik objął prowadzenie w cyklu na dwa rajdy przed jego zakończeniem. W tym roku, w przeciwieństwie do ubiegłego, zwycięstwo na Sardynii i siedmiopunktowa przewaga w Pucharze Świata nie dają żadnego komfortu. Mohamed bardzo się poprawił i do samego końca będziemy walczyć na minuty - skomentował.

Teraz motocyklistów i quadowców czekają ponad dwa miesiące przerwy, ponieważ kolejnym przystankiem cyklu Pucharu Świata jest Atacama Rally w Chile, na przełomie września i sierpnia.

Wyniki IV etapu:

SS8:
1. Kamil Wiśniewski (POL) 1:21.03
2. Rafał Sonik (POL) + 0.55
3. Stephane Marthoud (FRA) + 4.43

SS9:
1. Rafał Sonik (POL) 1:09.57
2. Kamil Wiśniewski (POL) + 0.04
3. Mohamed Abu-Issa (QAT) + 7.26

Klasyfikacja rajdu:

1. Rafał Sonik (POL) 20:38.53
2. Kamil Wiśniewski (POL) + 19.02
3. Stephane Marthoud (FRA) + 52.26
4. Mohamed Abu- Issa (QAT) + 6:36.48

Klasyfikacja Pucharu Świata FIM:
1. Rafał Sonik (POL) 102 pkt
2. Mohamed Abu-Issa (QAT) 95 pkt
3. Kamil Wiśniewski (POL) 58 pkt