Francuz Sebastien Ogier (Volkswagen Polo-R) wygrał w sobotę w Jyvaskyla samochodowy Rajd Finlandii, ósmą rundę mistrzostw świata. Na dziewiątym miejscu generalnie, a na drugim w kategorii WRC-2, ukończył zawody Robert Kubica (Citroen DS3 RRC).

Lider klasyfikacji MŚ odniósł piąte w sezonie zwycięstwo, wyprzedzając Belga Thierry'ego Neuville'a (Ford Fiesta RS) o 36,9 s i Norwega Madsa Ostberga (Ford Fiesta RS) o 56,6.

Ogier objął prowadzenie w rajdzie w piątek po południu i nie oddał go do końca, wygrywając między innymi w sobotę dwa przejazdy legendarnego w rajdowym światku odcinka specjalnego Ouninpohja. Francuski kierowca był najszybszy na kończącym imprezę tzw. power stage, zdobywając dzięki temu dodatkowe punkty do klasyfikacji MŚ.    

Robert Kubica utrzymał w sobotę pozycję wicelidera w WRC-2, a w klasyfikacji generalnej awansował na dziewiąte miejsce. Polak nie zdołał zmniejszyć różnicy do znakomicie jadącego Fina Jariego Ketomaa (Ford Fiesta R5), który zdecydowanie zwyciężył w tej kategorii i zajął znakomite, siódme miejsce w całym rajdzie.

Ketomaa to dwukrotny mistrz swego kraju w klasie N i dziesięciokrotny uczestnik Rajdu Finlandii. Rzadziej startował dotychczas zagranicą, choć w tym roku wygrał na Łotwie pierwszą rundę mistrzostw Europy.     

W czerwcu Kubica wraz z Baranem wygrał rywalizację w WRC-2 w Rajdzie Akropolu (w klasyfikacji generalnej 11. lokata) i Rajdzie Sardynii (dziewiąta pozycja). W tej klasie, po siedmiu rundach MŚ, były kierowca Formuły 1 zajmuje czwarte miejsce. W Finlandii nie wystąpił lider - Abdulaziz Al-Kuwari ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

1. Sebastien Ogier (Francja/Volkswagen) 2:43.10,4  

2. Thierry Neuville (Belgia/Ford) 36,6   

3. Mads Ostberg (Norwegia/Ford) 57,6    

4. Mikko Hirvonen (Finlandia/Citroen) 1.21,6    

5. Daniel Sordo (Hiszpania/Citroen 6.08,5    

6. Jewgieni Nowikow (Rosja/Ford) 8.39,7    

7. Jari Ketomaa (Finlandia/Ford) 11.19,2    

8. Per-Gunnar Andersson (Szwecja/Ford) 11.41,5    

9. Robert Kubica (Polska/Citroen) 12.48,1    

10. Andreas Mikkelsen (Norwegia/Volkswagen) 13.42,0

Czołówka klasyfikacji MŚ po ośmiu rundach:


1. Sebastien Ogier (Francja) 181 pkt

2. Thierry Neuville (Belgia) 91

3. Jari-Matti Latvala (Finlandia) 91

4. Mikko Hirvonen (Finlandia) 73

5. Dani Sordo (Hiszpania) 69

6. Sebastien Loeb (Francja) 68 (w trzech startach).