Uczniowie rozpoczęli egzamin z wiedzy o społeczeństwie na poziomie podstawowym i rozszerzonym! Na RMF 24 opublikujemy arkusze zadań, a wieczorem również propozycje odpowiedzi.

Do egzaminu z WOS-u ma przystąpić prawie 41 tys. maturzystów, czyli 12 proc.; około 27 tys. zadeklarowało chęć zdawania egzaminu na poziomie podstawowym, a około 13 tys. na poziomie rozszerzonym.  

Rano uczniowie zmierzyli się z matematyką na poziomie rozszerzonym. Zdania na temat testu były podzielone. Dla jednych był on "arcytrudny", dla innych "łatwy".

Wieczorem na RMF 24 będziemy mieli wszystkie arkusze z przedmiotów, z którymi dziś walczyli uczniowie.

Pięć obowiązkowych, sześć dodatkowych

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych - z polskiego i języka obcego.

Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język kaszubski, język łemkowski, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja, a ustna do 30 maja.

Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 2 a 18 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 26 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 25-29 sierpnia.

(abs)