Maturzyści piszą egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Po południu będzie egzamin z fizyki z astronomią. Na RMF 24, jak codziennie, opublikujemy arkusze i propozycje odpowiedzi!

Chęć zdawania egzaminu z polskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 30 tys. maturzystów, czyli około 9 proc. abiturientów. Na napisanie egzaminu licealiści mają 180 minut.

Maturzyści, z którymi rozmawiał nasz reporter Paweł Balinowski, dzisiejszego egzaminu nie boją się. Zupełnie na luzie. Jest to dodatkowy przedmiot, więc nie ma się już czym stresować - mówiła uczennica z VIII LO w Toruniu. Przyznawała, że ma nadzieję napisać poszerzony polski na 80 proc. To jest to dość wysoko. Jakieś trzeba mieć ambicje - dodała przed wejściem na salę.

Jej koleżanka nie była już taka pewna siebie. Nie chciałabym "Ferdydurke". Nic z lektur, tylko porównywanie wierszy - usłyszał nasz dziennikarz.

Po południu do egzaminu z fizyki z astronomią ma przystąpić 25 tys. maturzystów; prawie tyle samo z nich zadeklarowało chęć zdawania egzaminu na poziomie podstawowym, co na poziomie rozszerzonym. Egzamin na poziomie rozszerzonym - 150 minut, a na podstawowym - 120 minut.

W pierwszych trzech dniach egzaminacyjnego maratonu maturzyści zmierzyli się z językiem polskim, matematyką i językiem angielskim. Część abiturientów napisała również egzamin z języka łacińskiego i wiedzy o tańcu. Na naszych stronach opublikowaliśmy arkusze zadań i propozycje odpowiedzi, opracowane przez ekspertów.

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych - z polskiego i języka obcego.

Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język kaszubski, język łemkowski, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja, a ustna do 30 maja.

(j.)