Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie. Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń - takie do wyboru były - według maturzystów z techników - tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego. Tematy matury z języka polskiego odnosiły się do fragmentów "Pana Tadeusza" i "Przedwiośnia". Człowiek - istota pełna sprzeczności oraz co sprawia, że człowiek staje się bohaterem dla drugiej osoby, to tematy egzaminu pisemnego z języka polskiego, jakie mieli dziś do wyboru absolwenci czteroletnich liceów. Po godz. 14 na RMF24 opublikujemy arkusze CKE (formuła 2015 i formuła 2023) wraz z propozycjami odpowiedzi (formuła 2023) przygotowanymi przez nauczycieli z XXX LO w Lublinie.

Oprócz tematów z "Pana Tadeusza" i z "Przedwiośnia" maturzyści z techników mogli też zinterpretować wiersz Ewy Lipskiej.

Matura 2023. Zobacz arkusze CKE oraz odpowiedzi do egzaminu pisemnego z języka polskiego (poziom podstawowy) >>>>>

Tematy matury w formule 2015 potwierdził w Rozmowie w południe w RMF FM szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Tematy podali PAP - po wyjściu z egzaminu - maturzyści z Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Zespole Szkół Łączności w Krakowie.

W formule 2015 maturę w formie podstawowej pisali absolwenci techników oraz tegoroczni absolwenci szkół branżowych II stopnia.

Tematy matury pisemnej dla absolwentów liceów - formuła 2023

Abiturienci piszący maturę na poziomie podstawowym z języka polskiego w formule 2023 otrzymali do wyboru dwa tematy. Pierwszy z nich brzmiał: "Człowiek - istota pełna sprzeczności", a drugi: "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem".

W obydwu przypadkach piszący mieli odwołać się do wybranej lektury (utworu epickiego albo dramatycznego), do innego utworu literackiego (np. utworu poetyckiego) oraz do wybranych kontekstów.

W tym roku egzaminy przeprowadzane są w dwóch formułach - inne arkusze egzaminacyjne rozwiązują maturzyści z czteroletnich liceów ogólnokształcących (zdają w nowej formule), a inne maturzyści z czteroletniego technikum (zdają w starej formule).

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym w starej formule składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mieli wybór: napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub przeprowadzić analizę tekstu poetyckiego.

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie, tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu).

Tematy matury pisemnej z języka polskiego dla techników i szkół branżowych II stopnia - formuła 2015

Według maturzystów z krakowskiego technikum jeden z tematów brzmiał: "Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka". Punktem wyjścia do rozważań był fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Drugi temat brzmiał: "Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń". Punktem wyjścia do rozprawki był fragment "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją. Według maturzystów z krakowskiego technikum w tym roku należało zinterpretować wiersz Ewy Lipskiej "Mogę".

Na napisanie egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści z techników mają 170 minut.

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym pisany w czwartek przez maturzystów Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ujawnić po południu na swojej stronie internetowej.

Matura 2023. Tematy wypracowań z języka polskiego

Na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym w formule 2023 uczniowie mieli do wyboru dwa tematy wypracowań:

Temat 1. Człowiek - istota pełna sprzeczności. 

W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej - utworu epickiego albo dramatycznego innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki wybranych kontekstów. 

Temat 2. Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem? 

W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej - utworu epickiego albo dramatycznego innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki wybranych kontekstów.

Na maturze z języka polskiego w formule 2015 uczniowie mieli do wyboru następujące tematy wypracowań:

Temat 1. Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów


Temat 2. Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.