Prezydent Bronisław Komorowski, wraz z towarzyszącą mu delegacją, przed 7 dotarł do Moskwy, skąd uda się do Smoleńska i Katynia, by wspólnie z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem uczcić pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej.

Polski prezydent - wraz z delegacją - pojedzie do Smoleńska w kolumnie samochodów. Podróż potrwa około czterech godzin. Komorowski ma być w Smoleńsku około 11.

Najpierw planowana jest wizyta w Smoleńsku. Panowie o 14 czasu lokalnego - w południe czasu polskiego - mają w gmachu biblioteki. Następnie Komorowski i Miedwiediew pojadą na miejsce katastrofy, gdzie ok. 16 (14 czasu polskiego) mają złożyć wieńce.

Gdzie prezydenci złożą kwiaty?

Spore kontrowersje przed dzisiejszym spotkaniem obu prezydentów wywołała zamiana tablicy na kamieniu upamiętniającym na smoleńskim lotnisku katastrofę polskiego samolotu. Rosjanie zrobili to w tajemnicy, przeddzień rocznicy wydarzeń z 10 kwietnia.

Na nowej dwujęzycznej znajduje się napis po polsku i po rosyjsku: "Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku". Poprzednia tablica informowała, że ofiary katastrofy zginęły "w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r."

Prof. Tomasz Nałęcz, prezydencki doradca, przyznał, że jest problem, gdzie Bronisław Komorowski złoży wiązankę w Smoleńsku. Zapewnił jednak, że znajdzie się taki sposób oddania hołdu ofiarom katastrofy przez prezydentów, by "nie ranić polskich serc".

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że strona polska była poinformowana o konieczności zamiany tablicy, a także o propozycji dotyczącej treści nowego napisu. W odpowiedzi rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki powiedział, że resort konsekwentnie wydawał negatywną opinię w sprawie zamiany tablicy; zaznaczył też, że resort nie został uprzedzony, iż tablica w nocy z piątku na sobotę zostanie faktycznie wymieniona.

Prezydenci Polski i Rosji w Lesie Katyńskim

Po wizycie w Smoleńsku prezydenci udadzą się do Katynia. Ok. godz. 17 czasu lokalnego (ok. godz. 15 czasu polskiego) złożą kwiaty przed krzyżem prawosławnym w rosyjskiej części Kompleksu Memorialnego Katyń. Następnie zaplanowana jest uroczystości upamiętniająca 71. rocznicę zbrodni katyńskiej z udziałem obu prezydentów oraz rodzin katyńskich.

O godz. 17.40 (g. 15.40 czasu polskiego) Bronisław Komorowski weźmie udział w mszy. Po nabożeństwie planowane jest wystąpienia polskiego prezydenta.

Spotkanie prezydentów Polski i Rosji w Katyniu będzie pierwszym spotkaniem przywódców obu krajów przy grobach polskich oficerów zamordowanych przez NKWD. 7 kwietnia 2010 roku w Katyniu byli wspólnie premierzy: Donald Tusk i Władimir Putin.

Na pokładzie prezydenckiego samolotu do Katynia i Smoleńska wspólnie z Bronisławem Komorowskim udadzą się przedstawiciele Rodzin Katyńskich. Ponadto grupa krewnych ofiar zbrodni katyńskiej, żołnierzy Wojska Polskiego i harcerzy uda się na poniedziałkowe uroczystości specjalnym pociągiem.