Będzie przyśpieszona rejestracja kolejnych grup wiekowych na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Ogłosił to szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. To efekt wycofywania się wielu ludzi ze szczepienia preperatem firmy AstraZeneka.

W poniedziałek rusza rejestracja osób, które urodziły się w latach 1955 i 1956, natomiast już we wtorek o godzinie szóstej na szczepienia będą mogły się zapisywać kolejne roczniki - od 1957 do 1961

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że w związku z odmowami szczepienia się preparatem AstraZeneca, mamy duży zapas produktów tej firmy.

Mamy kilkaset tysięcy szczepionek, które leżą w punktach szczepień i leżą niewykorzystane, bo pacjenci nie zjawili się. Apelujemy do wszystkich, żeby się szczepić -
powiedział szef kancelarii premiera.

Jak dodał Dworczyk - w związku z obawami przed szczepionkami tego producenta - w ostatnich dniach o kilkadziesiąt procent zmniejszyła się liczba osób, które się rejestrują do szczepień. Tyle samo umówionych odmawia iniekcji. 

Minister przypomniał, że osoby, które odmówiły wypadają ze swojej kolejki i trafią dopiero do masowych szczepień. To kwestia kilku miesięcy.

Niedzielski o trzeciej fali epidemii

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział z kolei na konferencji prasowej, że dynamika zachorowań jest bardzo duża, a odsetek hospitalizacji względem liczby zachorowań w trzeciej fali jest większy, niż był w fali jesiennej. 

Mówił, że w naszych rękach są trzy narzędzia mogące nas uchronić przed bardzo złym, czarnym scenariuszem przebiegu epidemii: szczepienia, obostrzenia i podstawowe zasady bezpieczeństwa, czyli utrzymanie dystansu, dezynfekcja rąk i noszenia maseczek.

Tylko i wyłącznie naszą odpowiedzialnością możemy tę trzecią falę przełamać, jeżeli będziemy nieodpowiedzialni, to oczywiście będą realizowały się najgorsze scenariusze, bo czy szczyt zachorowań będzie na poziomie średnim 25, 30, 35 czy nawet 40 tys., to zależy tylko i wyłącznie od nas i od naszej odpowiedzialności. Od tego, jak będziemy stosowali zasadę DDM, jak będziemy przestrzegać obostrzeń i jak będzie przebiegała akcja szczepień - ocenił szef MZ.

Ponad 26 tys. zakażeń w sobotę

W sobotę Ministerstwo Zdrowia przekazało, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 26 405 osób, zmarło 349 zakażonych.

Tydzień temu resort poinformował o 21 049 nowych przypadkach i 343 zgonach, przy blisko 60 tys. badań wykrywających SARS-CoV-2. Dwa tygodnie temu (6 marca) o 14 857 osób zakażeniach i 245 zgonach, przy 62,4 tys. wykonanych testów.

W tym roku najwięcej nowych przypadków (27 278) zanotowano w środę 17 marca. To drugi wynik w historii epidemii w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dziennych zakażeń. 7 listopada zdiagnozowano ich 27 875.