Wicemarszałek Sejmu z SLD Włodzimierz Czarzasty postuluje przeprowadzenie szybkich testów na obecność koronawirusa u wszystkich posłów przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu. Obecnie posiedzenie jest zaplanowane na przyszłą środę. Władze Prawa i Sprawiedliwości rozważają, czy w związku z pakietem antykryzysowym konieczne będzie szybsze zwołanie posiedzenia izba niższej. Jak dowiedział się reporter RMF FM Patryk Michalski, w tej sprawie trwa narada z udziałem marszałek Sejmu.

Zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu jest brane pod uwagę, choć źródła reportera RMF FM w kancelarii premiera twierdzą, że rząd nie będzie wnioskował o przyspieszony tryb, bo propozycje zaprezentowane przez prezydenta i premiera muszą zostać przekształcone w projekty, a to trwa. Po drugie, duża część kluczowych przepisów wsparcia przedsiębiorców ma działać wstecz, więc przyspieszanie posiedzenia Sejmu o kilka dni nie jest niezbędne. 

Nie ma jeszcze decyzji - tak o możliwości zwołania nadzwyczajnego mówiła Elżbieta Witek w rozmowie z RMF FM. Choć zwołanie posiedzenia to wyłączna kompetencja marszałek Sejmu, to czeka ona na decyzję całego obozu politycznego. 

Kancelaria Sejmu nie przedstawiła jeszcze żadnego pomysłu na zabezpieczenie posłów przed rozprzestrzeniającym się koronawirusem.

W środę odbyło się posiedzenie zwołanej przez prezydenta Rady Gabinetowej poświęcone pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował na Facebooku o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:  Premier: 212 miliardów złotych na walkę z gospodarczymi skutkami pandemii