Jest szansa na większą liczbę testów wykrywających koronawirusa u lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. To na ich badaniu chce się skupić warszawskie laboratorium Warsaw Genomics, które za pieniądze sponsorów kupiło testy i jest gotowe robić 1000 badań dziennie. "Na razie robimy mniej niż możemy" - mówi nam dr Anna Wójcicka, współzałożycielka firmy.

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy mogą wysyłać próbki poprzez sanepid, który koordynuje badania w tym laboratorium albo może to zrobić dyrekcja szpitala albo bezpośrednio lekarze. Na stronie laboratorium jest specjalny formularz przeznaczany do zlecania badań personelu medycznego. I instrukcja pobrania wymazu, który trzeba pobrać i wysłać samemu.

Jest warunek - zlecającym musi być lekarz. Jak mówi dr Anna Wójcicka, warto by badania były dostępne w pierwszej kolejności właśnie dla całego personelu medycznego, który może mieć kontakt z zakażonymi.

Pracownicy służby zdrowia powinni być badani stosunkowo regularnie. Jeśli nie codziennie to co 2-3 dzień. Czy mamy takie możliwości? Na razie jeszcze mamy. Nie wykorzystujemy całych naszych mocy przerobowych. Jesteśmy gotowi na wykonywanie większej liczby badań - powiedziała w rozmowie z reporterem RMF FM.

Dziennie laboratorium jest w stanie przebadać 1000 testów, ale laboratorium szuka kolejnych diagnostów. Czeka też na kilkadziesiąt tysięcy kolejnych zamówionych testów.


Opracowanie: