Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, w którym przebywa blisko 70 pacjentów chorych na Covid-19, poinformował, że placówka nie ma już miejsc dla kolejnych zakażonych. Problemy z wolnymi łóżkami mają także inne lecznice na Śląsku - Szpital Śląski w Cieszynie i Szpital Specjalistyczny w Tychach.

Budynek przy ul. Zygmunta Starego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach do 25 września pełnił rolę jednoimiennego szpitala zakaźnego. Obecnie placówka jest zakwalifikowana do II poziomu. 

W piątek rano na oddziale intensywnej terapii przebywało 7 pacjentów z koronawirusem, podłączonych do respiratorów. Wówczas 11 takich urządzeń było jeszcze do dyspozycji. W ciągu dnia na oddziale obserwacyjno-zakaźnym przebyło kolejnych 52 pacjentów. Po dowiezieniu nowych chorych prezes szpitala Przemysław Gliklich poinformował wojewódzkie centrum koordynacji ratownictwa medycznego, że placówka nie jest w stanie przyjąć kolejnych chorych.

Nie chodzi tylko o sprzęt i łóżka, ale o możliwość zajęcia się tymi ludźmi, czyli wydolność personelu pracującego w bardzo trudnych warunkach - powiedziała rzeczniczka szpitala Anna Ginał.

Dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska z gliwickiej placówki wskazała z kolei, że kadra na tzw. oddziałach covidowych nie zwiększyła się w ostatnim czasie. 

Pracujące tam osoby są już mocno przemęczone. Obok fizycznego zmęczenia dochodzi także duże obciążenie psychiczne - powiedziała Anna Dołaszyńska w rozmowie z reporterką RMF FM Anną Kropaczek. 


Do szpitala w Gliwicach przywożeni są zakażeni pacjenci również spoza województwa śląskiego. Obecnie w lecznicy przebywa również 9 osób z Małopolski. Wcześniej informowaliśmy już o braku wolnych miejsc w Szpitalu Śląskim w Cieszynie i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach. 

Do tyskiej placówki trafiają osoby zakażone koronawirusem, które wymagają dodatkowo innego leczenia specjalistycznego. 


Wzrost zakażeń na Śląsku

W województwie śląskim pojawiło się nowe duże ognisko koronawirusa. To Urząd Miasta w Wiśle, gdzie zakażonych jest 10 urzędników. Kwarantanną objęto 19 osób. 

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach poinformowała natomiast, że na Śląsku zakażonych koronawirusem jest łącznie 24 781 osób. W szpitalach przebywa obecnie 292 pacjentów. Według danych sanepidu kwarantanną domową objętych zostało z kolei 8 355 mieszkańców regionu. Pod nadzorem epidemiologicznym przebywa 3723 osób. Liczba ozdrowieńców wynosi łącznie 21 619. 

Na Śląsku według danych sanepidu od początku pandemii w regionie zmarło 590 osób. 

Opracowanie: