Rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce. W czwartkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 615 nowych przypadkach. Kolejnych 15 osób nie żyje. Aktualny bilans pandemii w Polsce to 45 031 zakażeń i 1 709 ofiar śmiertelnych. Łącznie do tej pory wyzdrowiało 33 643 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2

615 przypadków zakażenia Covid-19 to najwyższy dobowy wzrost od początku pandemii w Polsce.

Poprzedni rekord padł 8 czerwca, gdy było 599 zakażeń, w sobotę 25 lipca potwierdzono natomiast 584 zakażenia.

Potwierdzone przypadki dotyczą województw: śląskiego (160), małopolskiego (133), mazowieckiego (95), łódzkiego (67), podkarpackiego (45), wielkopolskiego (27), opolskiego (17), pomorskiego (12), lubelskiego (11), lubuskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), podlaskiego (7), zachodniopomorskiego (7), dolnośląskiego (5), świętokrzyskiego (5) i warmińsko-mazurskiego (5).

Resort poinformował jednocześnie o śmierci kolejnych 15 chorych na COVID-19. Są to osoby w wieku od 59 do 91 lat. Zmarli w szpitalach m.in. w Raciborzu, Grajewie, Radomiu, Poznaniu, Krakowie, Gliwicach iw w Nowym Sączu. Według Ministerstwa Zdrowia większość z nich miała choroby współistniejące.

Rzecznik MZ o rekordzie zachorowań: Ta liczba pokazuje, co może być dalej

Rzecznik resortu zdrowia, komentując najnowszy bilans przypadków, powiedział, że nadal mamy do czynienia z ogniskami koronawirusa, m.in. w Małopolsce i na Śląsku.

"Koronawirus jest z nami i cały czas będzie. Jeżeli nie będziemy przestrzegać nakazów dotyczących dystansu społecznego czy noszenia maseczek, to ta liczba pokazuje, co może być dalej" - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

"Oczywiście zostały wprowadzone pewne poluzowania w obostrzeniach, gdzie nie mamy dużo przypadków, mówimy tu o stadionach czy innych miejscach sportowych. Musimy jednak cały czas pamiętać, że obowiązek noszenia masek nadal obowiązuje" - podkreślił rzecznik.-

Pytany, czy będzie reakcja resortu na ostatni wzrost przypadków koronawirusa w Polsce, odpowiedział, że sytuacja na bieżąco jest analizowana.

"Analizujemy w tej chwili tę sytuację, trudno cokolwiek wykluczyć" - dodał Andrusiewicz.

Rośnie liczba ozdrowieńców

Łącznie do tej pory wyzdrowiało 33 643 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 694 chorych. Pod respiratorem jest 63 pacjentów - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał też, że kwarantanną objęto 97 561 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 8 094.