W środę MZ poinformowało o 421 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Nie żyje 11 osób. Stwierdzone przypadki dotyczą województw m.in.: małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego.

"Mamy 421 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (67), mazowieckiego (61), śląskiego (57), pomorskiego (38), dolnośląskiego (34), wielkopolskiego (28), podkarpackiego (22), lubelskiego (19), warmińsko-mazurskiego (18), świętokrzyskiego (17), kujawsko-pomorskiego (14), łódzkiego (12), opolskiego (12), zachodniopomorskiego (11), lubuskiego (6) i podlaskiego (5)" - poinformował resort zdrowia.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2070 osób, pod respiratorem jest 81 chorych - informuje MZ w środowym komunikacie.

Wyzdrowiało 57 tys. 135  pacjentów, u których potwierdzono zakażenie. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 7160 osób, a kwarantanną - 79 tys. 124 osób.

"Wiele firm pracuje nad szczepionką przeciw COVID-19"

Wiele firm pracuje nad szczepionką przeciw koronawirusowi. Termin jej pojawienia się pod koniec grudnia lub na początku stycznia może być dotrzymany - powiedział w środę w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Szczepionka musi być nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna - dodał.

Są informacje, że na przełomie roku ta szczepionka może się pojawić, aczkolwiek dzisiaj pojawiła się troszkę niepokojąca informacja od jednej firmy farmaceutycznej, że testy są troszkę wstrzymane. Ale wiemy, że wiele różnych firm pracuje nad tą szczepionką, więc myślę, że ten termin koniec grudnia, początek stycznia będzie dotrzymany i szczepionka się pojawi na naszym rynku - powiedział Waldemar Kraska.

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas mówił we wtorek, że prowadzone są działania, żeby szczepionka na koronawirusa była dostępna dla tych Polaków, którzy będą chcieli się zaszczepić. Ocenił, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie ona dostępna na rynku.