437 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowało dziś Ministerstwo Zdrowia - to dotychczasowy rekord. Zmienił się też bilans ofiar - w sumie, z powodu koronawirusa zmarło już w Polsce 71 osób.


W piątek rano resort zdrowia poinformował o kolejnych 203 przypadkach potwierdzonych zakażeń. Chodziło o: 125 osób z woj. śląskiego, 19 osób z woj. dolnośląskiego, 11 osób z woj. opolskiego, 10 osób z woj. wielkopolskiego, 10 osób z woj. podkarpackiego, 9 osób z woj. świętokrzyskiego, 5 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 5 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. pomorskiego oraz 1 osoby z woj. lubuskiego. 

"Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci dwóch kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 80-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu oraz 87-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu" - pisze Ministerstwo Zdrowia. Według ich informacji, obie kobiety cierpiały na choroby współistniejace. 

W piątek po godz. 17 podano informację o 117 nowych zakażeniach. To przypadki 37 osób z woj. mazowieckiego, 27 osób z woj. dolnośląskiego, 23 osób z woj. małopolskiego, 8 osób z woj. podlaskiego, 7 osób z woj. wielkopolskiego, 5 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. pomorskiego oraz 1 osoby z woj. opolskiego.

W piątkowe popołudnie poinformowano również o kolejnych zgonach. Pacjenci z koronawirusem, którzy zmarli to 75-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach, 87-letnia kobieta ze szpitala w Raciborzu, 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 82-letni mężczyzna ze szpitala w Lublinie, 80-letnia kobieta ze szpitala w Grudziądzu i 84-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Ostatnie informacje o nowych danych dotyczących resort podał tuż przed godziną 23. Wtedy dowiedzieliśmy się o 117 nowych przypadkach zakażenia. Patogen wykryto u 39 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 17 osób z woj. mazowieckiego, 16 osób z woj. dolnośląskiego, 12 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. świętokrzyskiego, 7 osób z woj. podlaskiego, 7 osób z woj. pomorskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. lubelskiego, 1 osoby z woj. wielkopolskiego oraz 1 osoby z woj. lubuskiego. Późnym wieczorem poinformowano też o 6 nowych zgonach spowodowanych COVID-19. Zmarli: 89-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 67-letni mężczyzna ze szpitala w Katowicach,75-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Łodzi, 68-letnia kobieta i 66-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu.

Łącznie w czwartek podano informację o 437 nowych przypadkach i 14 zgonach. W Polsce patogen wykryto i 3383 osób. Zmarło 71 osób.


Jak podał Główny Inspektorat Sanitarny, badania potwierdziły koronawirusa łącznie u 461 osób personelu medycznego, m.in. lekarzy, pielęgniarek i ratowników.

Rząd zaostrza zasady społecznej kwarantanny

We wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili nowe, radykalne obostrzenia w ramach walki z epidemią koronawirusa.

Wśród nowych restrykcji znalazły się m.in.: nakaz utrzymania 2 metrów dystansu od innej osoby na ulicy, zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego czy zakaz korzystania z parków, bulwarów, plaż i innych miejsc rekreacji.

Wszystkie obostrzenia wprowadzone zostały na dwa tygodnie, ale - jak zaznaczył premier - "z możliwością przedłużenia".