W kalendarzu 1 kwietnia - a to oznacza, że od dzisiaj obowiązują nas nowe, bardzo restrykcyjne zasady społecznej kwarantanny, wprowadzone przez rząd w ramach walki z epidemią koronawirusa. Lista obostrzeń jest długa - podobnie jak lista związanych z nimi wątpliwości i pytań o to, co wolno, a czego absolutnie nie wolno nam robić. W RMF FM i na RMF24.pl odpowiadamy na najczęściej zadawane - również przez Was - pytania!

W sklepie, banku i innych punktach usługowych

W sklepie mamy 7 kas: czy to oznacza, że na terenie sklepu może być w danym momencie maksymalnie 21 osób włącznie z obsługą? Czy pracownicy sklepów wliczają się do tego limitu?

Nie. Zasada "maksymalnie 3 razy więcej osób niż kas" dotyczy tylko klientów danego sklepu czy punktu usługowego.

W sklepie z pytania może więc znaleźć się w jednej chwili maksymalnie 21 klientów - i obsługa.

Jeśli w sklepie są 4 kasy, ale na stałe działają tylko 3, to znaczy, że na terenie sklepu może się znajdować maksymalnie 9 czy 12 klientów?

12 klientów - plus obsługa. Przy obliczaniu bierze się pod uwagę liczbę wszystkich kas - również tych aktualnie nieczynnych.

Czy sklepy mają obowiązek zapewnić klientom rękawiczki?

Od 2 kwietnia sklepy będą miały obowiązek zapewnienia klientom jednorazowych rękawiczek.

Równocześnie jednak rząd zaleca, by również klient miał ze sobą własne rękawiczki.

Czy osoby poniżej 65. roku życia będą mogły wejść do sklepu czy banku w godzinach 10:00-12:00?

Nie. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia.

Jeśli nikt powyżej 65. roku życia nie będzie akurat chciał zrobić zakupów, to czy sklep może wpuścić między 10:00 a 12:00 także osoby młodsze?

Nie - takie wyjątki nie są przewidziane. Między 10:00 a 12:00 sklepy mogą przyjmować wyłącznie osoby, które skończyły 65 lat.

W pozostałych godzinach będą dostępne dla wszystkich - w tym także dla osób 65+.

Czy mogę pojechać do stacji kontroli pojazdów, by przedłużyć badania techniczne samochodu?

To jest dozwolone - pod warunkiem, że samochód jest nam niezbędny do pracy albo dojazdu do niej i nie możemy pracować zdalnie.

Na ulicy i w lesie, w busie i taksówce. A co z podwożeniem bliskich i sąsiadów?

Mój syn ma 16 lat. Czy nie może beze mnie wyjść na ulicę?

Nie może. Niepełnoletni nie mogą wychodzić z domu bez opieki dorosłego.

Czy mogę iść na spacer do lasu lub jechać tam rowerem, skoro parki są zamknięte?

Należy unikać miejsc, gdzie gromadzą się ludzie, i nie narażać się na ryzyko zachorowania. W ostatnim czasie w lasach pojawiało się wiele osób, próbujących np. uniknąć skupisk ludzi w mieście. Tym samym rosło ryzyko zakażenia.

Czy będę mógł/mogła wejść do parku, gdy nie będzie w nim ludzi?

Nie. Wprowadzony został całkowity zakaz poruszania się po parkach, bulwarach, ogródkach jordanowskich, ogrodach botanicznych i zoologicznych.

Czy bulwary wiślane są zamknięte?

Tak.

Mam podopiecznego, który jeździ na wózku inwalidzkim. W jaki sposób mam zachować odstęp 2 metrów od niego, skoro to ja prowadzę wózek?

Opiekunowie dzieci i osób niepełnosprawnych są zwolnieni z obowiązku zachowania 2-metrowego dystansu od swoich podopiecznych.

Czy mogę podwozić moich bliskich albo sąsiadów do pracy?

Podwożenie bliskich czy sąsiadów prywatnym samochodem jest dozwolone - pod warunkiem, że cel takiej podróży to faktycznie praca albo inne miejsce, w którym możemy zrealizować niezbędną potrzebę jak np. wizyta u lekarza czy zakupy w aptece.

Co ważne: naszych prywatnych samochodów nie dotyczą ograniczenia liczby pasażerów. Takim autem mogą więc śmiało jechać - poza kierowcą - inne osoby.

Jestem prywatnym przewoźnikiem, jeżdżę busem. Jakie ograniczenia mnie dotyczą?

Od 2 kwietnia prywatni przewoźnicy muszą stosować zasady, jakie w związku z epidemią koronawirusa obowiązują już publiczny transport zbiorowy.

Oznacza to, że kierowca prywatnego autokaru lub busa może w jednym czasie przewieźć tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących w pojeździe.

Jeśli więc np. w busie prywatnego przewoźnika jest 20 miejsc siedzących, to na pokładzie pojazdu może w danej chwili znajdować się maksymalnie 10 pasażerów.

Czy w taksówce mogą jechać dwie osoby plus kierowca?

Tak. Obostrzenia nie dotyczą samochodów osobowych.

Czy można pojechać do innego miasta, np. rodzinnego, by stamtąd pracować zdalnie?

Lepiej tego nie robić. Dlaczego? Dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz zapytał o to rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza - oto jego odpowiedź:

"Nie wiem, w jakim celu miałaby dana osoba udać się do innego miasta i dlaczego z innego miasta musiałaby świadczyć pracę, czy jest to związane z opieką nad członkiem rodziny - jeżeli tak, to jest tutaj wskazanie, ale jeżeli nie, to nie widzę sensu, żeby się przemieszczać z jednego miasta do drugiego".

Na spacer i jogging, na ryby i w ogrodzie

Czy mogę wyjść na spacer?

Aktywność na zewnątrz powinna być ograniczona do minimum, a możliwość wyjścia z domu traktowana jako niezbędny środek higieny. Wychodźmy się przewietrzyć wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy.

Czy mogę wybrać się na poranny jogging?

Resort zdrowia podkreśla, że taka aktywność nie jest zakazana - ale nie powinniśmy z nią przesadzać. Na krótki bieg albo spacer wybierzmy się, gdy naprawdę tego potrzebujemy.

Czy w obecnej sytuacji można wykonywać jakiekolwiek prace we własnym ogrodzie?

Zdecydowanie tak - jeśli jesteśmy w takim ogrodzie sami, bez osób z zewnątrz.

Czy mogę pojechać na ryby?

Wyjazd na ryby - nawet w miejsce, w którym będziemy sami - jest zakazany. Już sama podróż nad rzekę wiąże się bowiem z pewnym ryzykiem. Jeśli więc nie jesteśmy zawodowymi rybakami - nie możemy wędkować.

Fryzjer, kosmetyczka i inne usługi. A jeśli rozboli mnie ząb?

Co zrobić, jeśli rozboli mnie ząb? Czy gabinety stomatologicznego są otwarte?

Formalnie - tak, gabinety stomatologiczne mogą działać. Wielu dentystów jednak wstrzymało w związku z obecną sytuacją przyjmowanie pacjentów.

Jeśli więc boli nas ząb, powinniśmy zajrzeć na stronę oddziału NFZ z naszego województwa: znajdziemy tam listę gabinetów z naszej okolicy, w których dentyści dyżurują i w których na pewno otrzymamy pomoc.

Jeżeli ktoś prowadzi zakład kosmetyczny w domu albo z dojazdem do klienta, może kontynuować pracę?

Nie. Zamknięte zostają wszystkie bez wyjątku salony fryzjerskie, tatuażu, piercingu i wykonujące usługi kosmetyczne. Nie można realizować tych usług również poza salonami - np. poprzez wizyty w domach.

Czy dozwolone są dowóz i wniesienie mebli do mieszkania klienta?

Nowe przepisy nie zabraniają takiej działalności, bo chodzi o pracę - jeśli jednak dowiezienie mebli można przełożyć, to należy tak zrobić.

W hotelu i pensjonacie: prywatnie i w delegacji

Prowadzę pensjonat w górach, obecnie goszczę 10 osób. Czy muszę je wykwaterować?

Tak, a wykwaterowanie musi odbyć się najpóźniej w czwartek 2 kwietnia.

Są jednak wyjątki. Zarządzenie to nie obejmuje:

·         objętych kwarantanną lub izolacją - jeżeli realizują ją w takim miejscu zgodnie z przepisami prawa,

·         wykonujących zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020 roku poz. 295),

·         nocujących w takim miejscu w związku z wykonywaniem czynności zawodowych lub zadań służbowych, a także w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej lub działalności rolniczej.

Czy z hoteli nie można korzystać również podczas wyjazdów służbowych?

Z pobytu w hotelach mogą korzystać jedynie osoby nocujące tam w związku z wykonywaniem czynności zawodowych - np. pracownicy budowlani - lub zadań służbowych, a także w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej lub działalności rolniczej.