Najbardziej czarne scenariusze zakładają, że liczba osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 może pod koniec roku sięgać dwudziestu, dwudziestu paru tysięcy - powiedział w TVP Info minister zdrowia Adam Niedzielski. "Liczymy się z tym, że hospitalizacji będzie dużo, ale jesteśmy przygotowani" - zapewnił.

Minister zdrowia pytany był w piątek w TVP Info o przebieg czwartej fali pandemii Covid-19 w Polsce i prognozy resortu.

Czwarta fala się rozpędza, mamy prognozy takie, że na koniec października będziemy mieli około 5 tys. zakażeń. Prognozujemy, że na koniec listopada ta dzienna liczba zakażeń będzie rzędu 7, 12, a nawet 15 tys. I to będzie mniej więcej szczyt fali - powiedział Niedzielski. Według niego, pod koniec grudnia "będzie sytuacja troszeczkę lepsza". Jak wyjaśnił, przewidywane jest wtedy ok. 7 tys. zakażeń do, góra, 12 tysięcy. To powolne rozpędzanie się fali w porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia w zeszłym roku, to jest właśnie efekt szczepień - działa naturalna bariera - dodał.

Minister zdrowia wskazał, że choć czwarta fala rozpędza się stosunkowo wolno, to cały czas zakładane jest, że liczba hospitalizacji osób z Covid-19 może być - jak zaznaczył - stosunkowo duża. W tych najbardziej czarnych scenariuszach przewidujemy, że ta liczba hospitalizacji może sięgnąć nawet dwudziestu, dwudziestu paru tysięcy. Mówię tutaj o przełomie roku, kiedy będzie ta kumulacja i apogeum fali - zaznaczył szef MZ.

"Liczymy się z tym, że hospitalizacji będzie dużo"


 I dodał, że "liczymy się z tym, że hospitalizacji będzie dużo, ale też jesteśmy przygotowani, bo mamy szpitale tymczasowe". W ostatnich dwóch tygodniach uruchomiliśmy dwa - poinformował. W tej chwili podejmujemy decyzję co do uruchomienia w Wielkopolsce szpitala tymczasowego. Być może za chwilę trzeba będzie (uruchomić - przyp. red.) Ostrołękę, żeby obsługiwała wschodnią, północną część Mazowsza - podał Niedzielski. Pod tym względem mamy plany, w zależności od liczby infekcji i stopnia ich ciężkiego przebiegu - zapewnił.

Ministerstwo Zdrowia w piątek poinformowało, że badania potwierdziły 2771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Resort zdrowia podał też, że w szpitalach przebywa 2877 osób z Covid-19, w tym 257 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. Według stanu na piątek rano dla pacjentów z Covid-19 przygotowano 7765 łóżek i 831 respiratorów.