Województwo lubelskie jest wciąż liderem, jeśli chodzi o najwyższą liczbę zakażeń koronawirusem i najwyższą liczbę hospitalizacji. Na drugim miejscu jest Podkarpacie. Czy to w tych regionach prowadzone zostaną w pierwszej kolejności dodatkowe obostrzenia?

W woj. lubelskim wskaźnik nowych wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem na 100 tys. mieszkańców wynosi około pięciu.

Na kolejnych miejscach są województwa:

  • podlaskie ze wskaźnikiem 2,7,
  • zachodniopomorskie - ze wskaźnikiem 2,4,
  • podkarpackie - ze wskaźnikiem 2,1.

Jeśli chodzi o spojrzenie w skali województw (...) to, że mamy bardzo wyraźnie trzy, cztery województwa, w których sytuacja jest stosunkowo gorsza niż w pozostałej części kraju. Najgorszą sytuację pod kątem nowych zakażeń mamy w województwie lubelskim - powiedział dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wskazał, że te liczby warto zderzyć ze wskaźnikami poziomu wyszczepienia w Polsce.

Chcę zwrócić uwagę, że województwo podkarpackie i lubelskie to są dwa województwa, które mają najniższy poziom wyszczepienia w Polsce - dodał.

Minister Niedzielski przypomniał, że w związku z liczbą zakażeń mogą powrócić obostrzenia - najpewniej lokalnie, czyli w regionach z najwyższą liczbą chorych na Covid-19.

Można spodziewać się więc, że wybrane powiaty Podkarpacia i Lubelszczyzny w pierwszej kolejności objęte byłyby żółtą albo czerwoną strefą.