W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym szpitala we Wschowie (Lubuskie) zostało wykryte ognisko koronawirusa. Dotychczas zakażenie potwierdzono u 42 osób – 30 pacjentów i 12 pracowników.

Do wykrycia koronawirusa doszło w ubiegłym tygodniu u jednej z osób z personelu wschowskiego ZOL-u, która miała objawy chorobowe. Wtedy zapadła decyzja o wykonaniu testów wszystkim pacjentom i pracownikom.

Testy wykazały zakażenie u 42 osób, czekamy jeszcze na wyniki kilkudziesięciu osób. W Zakładzie wdrożono wymagane procedury. Pacjentów rozmieszczono w dwóch osobnych budynkach. Jeden jest przeznaczony dla zakażonych, drugi dla pozostałych - powiedziała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

W Lubuskiem to drugi przypadek zakażenia koronawirusem większej liczby osób w placówkach opiekuńczych bądź leczniczych. W piątek służby wojewody informowały o wykryciu ogniska COVID-10 w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie (pow. świebodziński). Wirus został wykryty u 20 pracowników i dziewięciu pensjonariuszy. Placówka została zamknięta dla osób postronnych. 

W niedzielę resort zdrowia potwierdził 48 nowych przypadków zakażenia w woj. lubuskim; 42 z nich to te we Wschowie. To największy dobowy wzrost odnotowany w tym regionie.

Z danych służb wojewody lubuskiego wynika, że w Lubuskiem potwierdzono dotychczas 234 przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2; nie było żadnego zgonu z powodu COVID-19 i wyzdrowiało 140 osób. W szpitalach z powodu zakażenia lub podejrzenia COVID-19 przebywają 24 osoby. Na kwarantannie jest 679 osób.

MZ: 370 nowych zakażeń koronawirusem. Kolejne trzy osoby zmarły

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 370 osób, w tym Wielkopolsce 94  - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejnych trzech chorych. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 37 tys. 891 osób, a zmarło 1 tys. 571.

Równocześnie resort podkreślił, że w ciągu ostatniego tygodnia odnotowaliśmy zdecydowanie więcej przypadków osób, które wyzdrowiały (3 tys. 402) niż zachorowały (1 tys. 941).


Nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą osób z województw: wielkopolskiego (94), śląskiego (57), lubuskiego (48), podkarpackiego(46), lubelskiego (40), łódzkiego (29), małopolskiego (29), mazowieckiego (8), opolskiego (6), pomorskiego (5), podlaskiego (3), świętokrzyskiego (3) i dolnośląskiego (2).

Resort poinformował także o śmierci trzech osób zakażonych koronawirusem. Dwóch kobiet w wieku 79 i 69 lat oraz jednego mężczyzny w wieku 81 lat. Zgony miały miejsce w Gliwicach i Poznaniu.

Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 37 tys. 891, zmarło 1 tys. 571 z nich.