"Dzisiaj będziemy mieli najwyższą liczbę dziennych zakażeń od początku roku, ale nie przekroczymy 18-20 tys., co nie oznacza jednak, że w następnych dniach takich poziomów nie zobaczymy - poinformował w programie Tłit rzecznik prasowy ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Takżę wiceszef resortu Waldemar Kraska zapowiedział w Polsat News, że dziś należy spodziewać się wielu zakażeń: ponad 17 tysięcy.

Dziś odnotujemy na pewno większą, może nie dużo większą, ale większą liczbę zakażeń niż tydzień temu (w ubiegłą środę było to 15 698 - PAP), ale nie są to już takie wzrosty, jakie notowaliśmy przed trzema dniami, kiedy to tydzień do tygodnia to było około 33 proc. wzrostu. Teraz zeszliśmy poniżej tego poziomu - wyjaśnił Andrusiewicz.

Dodał, że dziś osiągniemy pułap, którego nie osiągnęliśmy jeszcze w tym roku, ale nie przekroczymy jeszcze 18-20 tys. nowych zachorowań, co nie oznacza jednak - jak stwierdził dalej - że w najbliższych dniach to nie nastąpi. Równocześnie zaznaczył, że w tym tygodniu średnia dobowa zakażeń wyniesie 15-15,5 tys. Oznacza to, że dzienne wyniki mogą sięgnąć nawet 20 tys. nowych zakażeń - powiedział.

Równocześnie Andrusiewicz zaznaczył, że do świąt nie powinniśmy szykować się na spadek liczby nowych zakażeń. Zaznaczył, że żadna z prognoz nie przewiduje, że przed końcem marca, początkiem kwietnia trzecia fala epidemii zacznie wygasać.

Wysoką liczbe zakażeń zapowiedział także wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. Pytany w Polsat News, czy mamy do czynienie z lawinowym wzrostem nowych zakażeń koronawirusem w porównaniu tygodniowym, przyznał, że dziś, w porównaniu do środy z poprzedniego tygodnia, "mamy wzrost o ponad 1 tys. 500 więcej przypadków". Więc tutaj troszeczkę widzimy jakby stabilizację tych nowych przypadków, dlatego trudno nam w tej chwili powiedzieć, jak ta epidemia w dalszym ciągu się potoczy. Robimy w tej chwili ruchy wyprzedzające, aby w dalszym ciągu kontrolować tę epidemię, myślę tu o łóżkach szpitalnych - powiedział.

Pytany, czy może potwierdzić, że "dzisiaj jest rekordowa liczba ponad 17 tysięcy nowych przypadków" zakażeń, skoro w poprzednią środę było 15 tys. 700 przypadków, wiceminister odparł: Tak, mamy ponad 17 tys. przypadków dzisiaj. Pytany o liczbę zgonów, przyznał, że "też to jest duża liczba". Te zgony będą niestety się pojawiały, bo wiele osób trafia na oddziały intensywnej terapii. W tej chwili na respiratorach mamy ponad 1 tys. 900 osób, to jest naprawdę bardzo duża liczba, (...) a jeszcze kilkanaście tygodni temu było poniżej 1 tys. 200 osób na oddziałach intensywnej terapii - zaznaczył.

Jak wyglądały dane w poprzednich dniach?

Resort zdrowia poda wyniki dziennych zakażeń o godz. 10:30. We wtorek poinformował o wykryciu zakażenie koronawirusem u kolejnych 9 954 osób, w poniedziałek u 6 170 osób, w niedzielę u 13 574, w sobotę u 14 857, w piątek u 15 829, a w czwartek u 15 250. Natomiast w ubiegłą środę zdiagnozowano 15 698 chorych z COVID-19.

Od początku epidemii wykryto ponad 1,8 mln przypadków i zanotowano blisko 46 tys. zgonów.