O 421 nowych zakażeniach koronawirusem w Polsce i śmierci 11 chorych na COVID-19 poinformował w środę resort zdrowia. Lekarze - którzy od teraz mogą zdalnie, na podstawie teleporady, kierować pacjentów na testy na koronawirusa - zgłaszają problemy z aplikacją, dzięki której wystawienie takiego skierowania jest możliwe. W temacie testów na koronawirusa wypowiedział się również szef MEN Dariusz Piontkowski: zapowiedział, że nie będzie masowych badań na COVID-19 dla nauczycieli. "New York Times" donosi natomiast, że powodem wstrzymania testów europejskiej szczepionki przeciwko COVID-19 mogły być obawy o pojawienie się groźnego powikłania.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 421 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce i śmierci 11 chorych na COVID-19.
  • Minister edukacji Dariusz Piontkowski przekazał, że nie będzie masowych testów na koronawirusa dla nauczycieli. Szef MEN stwierdził, że nie ma powodu, by "ta grupa zawodowa poddawana była bezpłatnemu i powszechnemu testowaniu na COVID-19".
  • Alarmujące dane nadeszły z Czech: u naszych południowych sąsiadów odnotowano w środę rekordową liczbę nowych zakażeń SARS-CoV-2. W Portugalii zarejestrowano najwyższy od kwietnia dobowy przyrost liczby infekcji.
  • Drugi najwyższy od początku pandemii dobowy przyrost liczby zakażeń zarejestrowano natomiast we Francji.
  • Koronawirusowe restrykcje - w reakcji na znaczący wzrost zachorowań - zaostrza rząd w Londynie. Na Węgrzech wprowadzono całkowity zakaz odwiedzania chorych w szpitalach. 
  • "New York Times" informuje, że powodem wstrzymania testów brytyjsko-szwedzkiej szczepionki przeciwko COVID-19 mogło być tzw. poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego u jednego z pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych III fazy.

23:58 LONDYN ZAOSTRZA RESTRYKCJE

Od poniedziałku zakazane będzie w Anglii spotykanie się w grupach liczących więcej niż sześć osób - zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni: zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami brytyjski premier Boris Johnson ogłosił zaostrzenie koronawirusowych restrykcji.

"Musimy działać teraz, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Tak więc upraszczamy i zaostrzamy zasady dot. kontaktów społecznych" - podkreślił na konferencji prasowej.

23:33 GNIEZNO. KWARANTANNA w SEMINARIUM DUCHOWNYM

4 kleryków i 3 wychowawców Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w wielkopolskim Gnieźnie zostało objętych kwarantanną ze względu na kontakt z osobą, u której wykryto koronawirusa.

Cytat

Wspomniani klerycy i księża przebywają w wyłączonej części na I i II piętrze PWSD i nie mają kontaktu z innymi mieszkańcami, wykładowcami i pracownikami seminarium. Będziemy wdzięczni za modlitwę i dobre myśli.
Rektor PWSD ks. dr Przemysław Kwiatkowski

Seminarium funkcjonuje bez zakłóceń.

W Wielkopolsce odnotowano do tej pory blisko 6 100 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego ponad tysiąc to przypadki aktywne. 231 chorych zmarło, a niemal 5 tysięcy wyzdrowiało.

22:34 WĘGRZY ZAKAZUJĄ ODWIEDZIN w SZPITALACH

Całkowity zakaz odwiedzania chorych w szpitalach na całych Węgrzech wprowadził naczelny lekarz kraju.

W ostatnich tygodniach znacznie wzrosły tam dobowe przyrosty zakażeń koronawirusem - w poniedziałek było to rekordowe 576 infekcji.

21:58 NIEMCY ODRADZAJĄ PODRÓŻE

Z powodu wysokiej liczby zakażeń koronawirusem niemiecki resort spraw zagranicznych odradził turystom podróżowanie do wielu miejsc w Europie, m.in. do Pragi, Genewy, Dubrownika i na Korsykę.

21:17 HISZPANIA i PORTUGALIA

W Portugalii zanotowano najwyższy od kwietnia dobowy przyrost liczby nowych zakażeń koronawirusem: w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono ich 646.

Tym samym całkowita liczba przypadków infekcji SARS-CoV-2 w tym kraju wzrosła do 61 541.

W Hiszpanii z kolei wykryto w ciągu minionej doby 8 964 nowe zakażenia koronawirusem, a całkowita liczba infekcji potwierdzonych w tym kraju od początku pandemii wzrosła do 543 379.

20:34 FRANCJA

O 8 577 nowych zakażeniach koronawirusem poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia: to drugi co do wielkości dobowy przyrost liczby infekcji od początku pandemii w tym kraju.

18:39 WIELKA BRYTANIA

W Wielkiej Brytanii zarejestrowano w ciągu ostatniej doby 2 659 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło również 8 chorych na COVID-19.

W efekcie dotychczasowa liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju wzrosła do 41 594. W tym tragicznym zestawieniu Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.

Z kolei liczba zakażeń SARS-CoV-2, wykrytych na Wyspach od początku epidemii, przekroczyła już 355 tysięcy.

18:17 HOLANDIA

Liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrosła w Holandii w ciągu ostatniej doby o 1 140: to najwyższy dobowy przyrost potwierdzonych infekcji od kwietnia.

Holenderski minister zdrowia Hugo de Jonge ostrzegł, że sytuacja "nie zmierza w dobrą stronę".

Ostatnio najwięcej przypadków koronawirusa diagnozuje się w Holandii u ludzi młodych, w wieku od 20 do 24 lat. Ustalono również, że do zakażeń dochodzi głównie w domu.

17:39 PRZYBYŁO SZKÓŁ i PRZEDSZKOLI PRACUJĄCYCH w TRYBIE ZDALNYM i MIESZANYM

W trybie mieszanym pracuje obecnie w Polsce 87 placówek oświatowych, zaś 45 pracuje w trybie zdalnym - przekazało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Pozostałe - a więc niemal 48 400 placówek, czyli 99,73 procent wszystkich - funkcjonują normalnie.

Dzień wcześniej MEN informował o 58 placówkach pracujących w trybie mieszanym i  37 pracujących w trybie zdalnym.

17:25 PAPIEŻ FRANCISZEK w MASECZCE: PO RAZ PIERWSZY PUBLICZNIE

Papież Franciszek po raz pierwszy pokazał się publicznie w maseczce ochronnej.

Jak jednak zauważa agencja informacyjna AFP, po przybyciu na audiencję generalną papież zdjął maseczkę, zanim wysiadł z samochodu.

17:03 ZDALNE SKIEROWANIE na TEST: SĄ PROBLEMY z APLIKACJĄ

Lekarze zgłaszają problemy pojawiające się w trakcie wystawiania skierowań na testy na koronawirusa na podstawie teleporady. Jak donoszą: zawiesza się aplikacja, dzięki której można zdalnie skierować pacjenta na takie badanie.

15:57 UKRAINA

Na Ukrainie handluje się zaświadczeniami o negatywnym wyniku testu na Covid-19 w celu wyjazdu za granicę - pisze w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dyrektora jednego z laboratoriów. Taką usługę oferują niektóre biura turystyczne - dodano.

Na dziś testy PCR robi się zarówno po to, by wykryć wirusa, jak i realizując formalne wymogi w celu wyjazdu za granicę albo zakończenia kwarantanny. Jeśli chodzi o wyjazd za granicę, to obecnie na rynku już istnieje pewien handel zaświadczeniami o "negatywnym wyniku PCR w celu wyjazdu za granicę" - powiedział agencji dyrektor handlowy laboratorium Sinewo Mykoła Skawronskyj.


15:54 POZNAŃ

Po potwierdzeniu obecność SARS-CoV-2 u pielęgniarki wstrzymano przyjęcia na oddział chirurgiczny szpitala HCP w Poznaniu. W środę zakażenie potwierdzono u kolejnej osoby z tego oddziału.


15:36 LUBELSKIE


W woj. lubelskim z powodu wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 dwie szkoły pracują w całości w systemie zdalnym, a sześć w systemie hybrydowym. 30 nauczycieli z powiatu puławskiego - badanych przez lekarza zakażonego koronawirusem - jest na kwarantannie.

Lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk powiedziała w środę, że w formie zdalnej w całości pracują Zespół Szkół Zawodowych w Dęblinie i Zespół Szkół nr 3 w Łukowie.

Sześć szkół w województwie pracuje w systemie hybrydowym - część uczniów np. jedna klasa lub kilka klas, ma nauczanie zdalne, a pozostali przychodzą do szkoły i uczą się w systemie stacjonarnym. Tak funkcjonują: Szkoła Podstawowa im. św. Wincentego Pallottiego w Lublinie, I LO w Łukowie, II LO w Lublinie, Zespól Szkół w Horodle, Zespół Szkół w Ulan Majoracie i Szkoła Podstawowa nr 1 w Łukowie.


15:30 MAZOWIECKIE

Kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono w placówkach oswiatowych na Mazowszu.

Dodatni wynik testu ma jedna z nauczycielek z Zespołu Oświatowo - Konsultacyjnego w Płocku. Jedna klasa została objęta kwarantanną i ma lekcje tylko przez internet.

Zakażenie koronawirusem wykryto też u nauczycielki Szkoły Podstawowej w Starych Babicach pod Warszawą. Do końca tygodnia w pięciu klasach lekcje odbywają się tylko w trybie zdalnym.
Co najmniej do piątku zamknięte będzie przedszkole na warszawskiej Białołęce, przy ulicy Krzyżówki. Tam zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednego z dzieci. 


15:22 POMORSKIE

W związku z wykryciem SARS-CoV-2 u uczniów lub pracowników do środy sanepid wydał 10 pozytywnych opinii umożliwiających dyrektorom szkół z woj. pomorskiego wprowadzenie w placówkach zdalnego nauczania. Pięć kolejnych wniosków jest rozpatrywanych.

Informację o aktualnej sytuacji w pomorskiej oświacie, związaną z epidemią, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Gdańsku podała w środę po południu na swojej stronie internetowej.

Z zamieszczonego tam komunikatu wynika, że od 1 września do środy powiatowe stacje sanepidu wydały 10 pozytywnych opinii w odpowiedzi na wnioski dyrektorów szkół chcących wprowadzić w placówkach zdalne nauczanie. Trzy opinie dotyczyły placówek z Gdańska, po dwie wydano szkołom z Gdyni i z powiatu bytowskiego. Opinie takie otrzymały też pojedyncze szkoły z powiatów: kościerskiego, kartuskiego i z wejherowskiego.


15:14 JELENIA GÓRA

U jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze potwierdzono zakażenie koronawirusem. W związku z tym nauka w placówce odbywa się częściowo zdalnie.
Potwierdzony został pierwszy przypadek zachorowania ucznia naszej szkoły na COVID-19 - przekazał dyrektor szkoły Paweł Domagała. Uczeń został przebadany po tym, gdy zakażenie stwierdzono u jego ojca.

Na podstawie rozporządzenia MEN dyrekcja szkoły zdecydowała o wprowadzeniu kształcenia w formie hybrydowej.


15:11 SZCZEPIONKA PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI

We wtorek AstraZeneca wspólnie z ośmioma innymi firmami pracującymi na szczepionką przeciwko COVID-19 podpisała oświadczenie, w którym zapewnia, że ich preparaty zostaną przedstawione do rejestracji po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych badań klinicznych, niepozostawiających wątpliwości co do ich bezpieczeństwa i skuteczności.

Oprócz brytyjsko-szwedzkiego koncernu pod oświadczeniem podpisali się też przedstawiciele takich firm jak Johnson & Johnson, GlaxoSmithKline, Pfizer, Merck, BioNTech, Moderna oraz Sanofi i Novavax.


15:00 SZCZEPIONKA PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI

Powodem wstrzymania testów brytyjsko-szwedzkiej szczepionki przeciwko COVID-19 mogło być tzw. poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego u jednego z pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych III fazy - twierdzi "New York Times". Koncern AstraZeneca na razie nie komentuje tej informacji.

Na razie nie ma pewności, czy powikłanie, o którym pisze "New York Times", związane jest z użyciem szczepionki chroniącej przed koronawirusem SARS-CoV-2. Choroba ta mogła wystąpić bowiem u testowanej osoby przypadkowo w tym właśnie okresie i nie ma związku z badaniami klinicznymi.

14:55 WATYKAN

Papież Franciszek był w środę po raz pierwszy widziany publicznie w maseczce ochronnej. Po sześciu miesiącach środowych audiencji, transmitowanych na żywo z prywatnej biblioteki, papież wznowił we wrześniu te spotkania w obecności wiernych. Jednak liczbę osób ograniczono do 500; audiencje odbywają się na świeżym powietrzu, na zamkniętym dziedzińcu Pałacu Apostolskiego.

Po zdjęciu maski papież unikał podawania rąk wiernym i całowania dzieci. Ale - jak zauważa AFP - Franciszek, zwolennik bezpośrednich kontaktów, podszedł do ludzi, którzy zamiast pozostać na przydzielonych im krzesłach stanęli wzdłuż barierki. Niektórzy opuszczali maski, aby go lepiej powitać, inni przekazali mu podarki, jak pudełko z ciastkami czy białą czapkę.


14:30 POLSKA

Nie będzie masowych testów na Covid-19 dla nauczycieli - powiedział w środę telewizji wPolsce.pl minister edukacji Dariusz Piontkowski. Minister edukacji, powołując się na opinie państwowej inspekcji sanitarnej i Ministerstwa Zdrowia powiedział, że nie ma powodu, aby "ta grupa zawodowa poddawana była bezpłatnemu i powszechnemu testowaniu na Covid-19."


14:27 CZECHY

Od czwartku na terenie całych Czech będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych - ogłosił w środę minister zdrowia Adam Vojtiech. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano w tym kraju 1176 nowych infekcji koronawirusem - najwięcej od początku epidemii.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną (...) zgodziliśmy się z ekspertami, że od jutra wprowadzimy obowiązkowe noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych na terenie całych Czech - oświadczył Vojtiech. Dodał, że jeszcze w środę zostaną przedstawione szczegóły tej regulacji.14:07 POLSKA

W całym kraju funkcjonują obecnie 284 punkty pobrań. Ich liczba od 1 września wzrosła o 16. Dwa kolejne są planowane do uruchomienia - przekazało w środę  biuro prasowe resortu zdrowia.
Będziemy teraz systematycznie poszerzać bazę punktów drive-thru i czas pracy punktów pobrań tak, by pacjent mógł z nich skorzystać jak najbliżej domu. Te zmiany korespondują z wprowadzeniem możliwości kierowania na test przez lekarzy POZ - podkreślił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, wprowadzona została dodatkowa opłata ryczałtowa za dłuższą gotowość punktu do przeprowadzenia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Opłata ryczałtowa za dobową dostępność we wszystkie dni tygodnia od dwóch do czterech godzin wynosi 300 zł, a powyżej czterech godzin - 500 zł.

13:30 GOŁDAP

W powiecie gołdapskim, ostatnim wolnym od koronawirusa powiecie w Polsce, sanepid odnotował pierwsze zakażenie SARS-CoV-2. Zachorował tam starszy mężczyzna, który trafił do szpitala - podały w środę służby warmińsko-mazurskiego wojewody.

W środę w raporcie dziennym rzecznik wojewody Krzysztof Guzek podał, że na Warmii i Mazurach przybyło 18 zakażonych osób.

Najwięcej w powiecie iławskim, gdzie zakażenie wykryto u pięciu osób i powiecie olsztyńskim, gdzie zakaziły się trzy osoby.

13:01 BUŁGARIA

O 15 osobach zmarłych na Covid-19 w ciągu ostatniej doby poinformował w środę bułgarski resort zdrowia. Odnotowano też 167 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Łącznie od początku pandemii zarejestrowano w kraju 17 313 infekcji SARS-CoV-2, a liczba ofiar śmiertelnych wynosi niemal 700.

W ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzono prawie 4 tysiące testów na obecność koronawirusa w organizmie, dwukrotnie mniej niż przeciętnie każdego dnia w minionym tygodniu.

12:30 HISZPANIA

Około 30 dzieci zostało objętych kwarantanną po zaledwie trzech dniach od rozpoczęcia roku szkolnego w Hiszpanii. W środę rano zamknięto z powodu epidemii koronawirusa trzy placówki oświatowe.

Jak poinformował dziennik "El Mundo", placówki te znajdują się na terenie wspólnoty autonomicznej Nawarry oraz w Andaluzji. Zostały one zamknięte z powodu kilku potwierdzonych zachorowań na Covid-19 wśród uczniów.

Z kolei "Diario de Navarra" ujawnił, że 22 dzieci spośród około 30 hiszpańskich uczniów objętych od wtorkowego wieczora kwarantanną to podopieczni szkoły w miejscowości Azagra, na północy kraju. Placówka została zamknięta w środę rano w związku z pojawieniem się ogniska zakażenia.

12:00 MAZOWSZE

U jednej z nauczycielek prywatnej szkoły podstawowej Zespołu Oświatowo-Konsultacyjnego "Profesor" w Płocku (Mazowieckie) badanie wykazało zakażenie koronawirusem. 12 uczniów drugiej klasy przebywa w izolacji domowej wraz z rodzicami. Dzieci  uczą się zdalnie.

11:00 ZACHODNIOPOMORSKIE

U nauczycielki przedszkola nr 19 w Koszalinie (Zachodniopomorskie) stwierdzono COVID-19. Miała kontakt z dziećmi z dwóch grup - II i V, które zostały objęte kwarantanną. Dotyczy ona również pracowników przedszkola, którzy mieli kontakt z zakażoną nauczycielką.

Termin izolacji rozpoczyna się w środę i potrwa do 23 września.

W Koszalinie w związku z wykryciem koronawirusa u jednej z uczennic Szkoły Podstawowej nr 17, w klasie wprowadzono od wtorku zdalne nauczanie. Natomiast nadzorem epidemiologicznym objęte są trzy szkoły w Koszalinie: całe II Liceum Ogólnokształcącego, jedna klasa w V LO i cztery w Zespole Szkół nr 9.

10:45 WARSZAWA

U jednego z uczniów w Zespole Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich w Warszawie potwierdzono koronawirusa. Uczniowie klasy oraz 10 nauczycieli pozostaną w domach - poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

To już kolejny wykryty przypadek koronawirusa w szkole na Pradze Południe. We wtorek okazało się, że jeden z uczniów XXXV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Prusa przy ul. ul. Zwycięzców, jest chory na COVID-19. Kwarantannie zostali poddani wszyscy uczniowie klas trzecich oraz ich nauczyciele. 

10:20 CO ZE SZCZEPIONKĄ?

Wiele firm pracuje nad szczepionką przeciw koronawirusowi. Termin jej pojawienia się pod koniec grudnia lub na początku stycznia może być dotrzymany - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Szczepionka musi być nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna - dodał.

Wiceminister był pytany w TVP Info, o doniesienia, że jest szansa na szczepionkę przeciw koronawirusowi jeszcze w tym roku.

Są informacje, że na przełomie roku ta szczepionka może się pojawić, aczkolwiek dzisiaj pojawiła się troszkę niepokojąca informacja od jednej firmy farmaceutycznej, że testy są troszkę wstrzymane. Ale wiemy, że wiele różnych firm pracuje nad tą szczepionką, więc myślę, że ten termin koniec grudnia, początek stycznia będzie dotrzymany i szczepionka się pojawi na naszym rynku - stwierdził.

10:00 ROSJA

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wzrosła w ciągu minionej doby o 5218, do 1 041 007 - poinformował sztab rządowy. Zmarły 142 kolejne osoby, a łączna liczba przypadków śmiertelnych Covid-19 wynosi w tym kraju 18 135.

Dobowy przyrost zgonów szósty dzień z rzędu przekracza w Rosji 5 tysięcy; dzień wcześniej odnotowano 5099 nowych infekcji.

Nowe przypadki nadal wykrywane są w całym kraju, najwięcej w Moskwie, gdzie odnotowano w ciągu minionej doby 642 infekcje. Na kolejnym miejscu jest Petersburg (218 przypadków) i obwód moskiewski (164 zakażenia).

09:45 WĘGRY

411 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Zmarło dwóch mężczyzn chorych na Covid-19 - poinformowano na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

W sumie od początku pandemii na Węgrzech wykryto 9715 zakażeń koronawirusem, 628 osób zmarło, a prawie 4 tys. wyzdrowiało.

Ponownie wzrosła liczba aktywnych zakażeń, których jest obecnie ponad 5100, a także osób wymagających opieki szpitalnej - do 221. Trzynaście osób oddycha przy pomocy respiratora.

09:20 DOLNY ŚLĄSK

Kolejne przypadki zakażeń koronawirusem w dolnośląskich placówkach oświatowych. Potwierdzono je m.ni Jeleniej Górze, Trzebnicy i Wrocławiu. Covid-19 daje o sobie znać także w szkołach na Opolszczyźnie.

W Jeleniej Górze na kwarantannę trafiło 25 uczniów klasy 1 oraz 10 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 10. Zakażenie u dwójki dzieci potwierdzono także w Szkole Podstawowej nr 1 w Trzebnicy i przedszkolu numer 2. Kwarantannę zastosowano w dwóch oddziałach - szkolnym i przedszkolnym. We Wrocławiu kwarantanną objęto przedszkolaków oraz ich rodziny i personel placówki przy ulicy Gwiaździstej. Pozytywny wynik testu uzyskała jedna z nauczycielek. W Nysie w województwie opolskim na kwarantannie są klasy z 3 szkół. Podobna sytuacja dotyczy dotyczy także trzech klas czwartych ze Szkoły Podstawowej w Dobrzeniu Wielkim.

09:00 UKRAINA

Na Ukrainie minionej doby wykryto 2551 zakażeń koronawirusem, 45 chorych na Covid-19 zmarło, a 1157 wyzdrowiało - poinformowało Centrum Monitoringu Rozwoju Epidemii Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Najwięcej nowych zakażeń odnotowano we wtorek w Kijowie (310), w obwodzie charkowskim (291) i tarnopolskim (244).

Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow powiedział na środowym briefingu, że w kraju spadł wskaźnik śmiertelności. "Mamy jeden z najniższych wskaźników śmiertelności w związku z Covid-19 - 2,1 proc. W kwietniu wskaźnik wynosił 3 proc." - podkreślił.

08:00 INDIE

W Indiach odnotowano minionej doby kolejne 89 706 przypadków zakażenia koronawirusem. Ogólny bilans infekcji od jej wybuchu wzrósł do 4,37 mln. Rząd przekazał, że po ponad pięciu miesiącach przerwy, szkoły zostaną otwarte, ale tylko dla starszych uczniów.

W ciągu ostatniej doby w Indiach stwierdzono 1115 zgonów w związku z Covid-19, przez co bilans ofiar śmiertelnych zwiększył się do 73 890 - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju.

07:20 NIEMCY

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wzrosła w ciągu ostatnich 24 godzin o 1176 do 253 474. 9 osób zmarło co zwiększyło łączną liczbę ofiar śmiertelnych do 9 338 - poinformował w środę rano Instytut Chorób Zakaźnych im. roberta Kocha (RKI).

W porównaniu z poprzednią dobą nastąpił spadek liczby infekcji natomiast było więcej zgonów.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Niemiec Jens Spahn powiedział, że mimo licznych przypadków nowych zakażeń, nie będzie konieczne ponowne wprowadzenie ogólnokrajowej kwarantanny.

Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej zakażeń wykryto dotychczas w Nadrenii Północnej-Westfalii, w Bawarii i Badenii-Wirtembergii, a najmniej w sąsiadującej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim. 

07:00 CZECHY

Czeskie ministerstwo zdrowia opublikowało dane, z których wynika, że we wtorek potwierdzono rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 1164. Rekordowa jest też liczba aktywnych przypadków - 9272. Dotychczasowy rekord - 796 infekcji - zanotowano w piątek.

06:25 EUROPA

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca poinformował o wstrzymaniu testów klinicznych eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa. U jednej z osób, która brała udział w testach, wykryto groźne skutki uboczne.

06:15 USA

W USA na Covid-19 zmarło już 189 639 osób - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. W ciągu doby liczba ta zwiększyła się o 432.

Jest to już trzecia doba z rzędu w USA z mniej niż 500 ofiar śmiertelnych koronawirusa. Epidemiolodzy obawiają się, że w najbliższe dni nastąpią przyrosty w wykrywanych przypadkach SARS-CoV-2. W trakcie długiego weekendu ze Świętem Pracy (Labor Day) w poniedziałek Amerykanie często nie przestrzegali zaleceń i nie zachowywali dystansu w barach i restauracjach.

06:00 MEKSYK

W Meksyku zanotowano 5 351 nowych potwierdzonych przypadków Covid-19 i 703 kolejne zgony - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.  Łączna liczba infekcji koronawirusem wzrosła do 642 860 a zgonów do 68 484. Pandemia pogrąża kraj w coraz większym kryzysie gospodarczym.

Spowodowała załamanie gospodarki meksykańskiej i zmusiła rząd do drastycznych oszczędności.

05:30 BRAZYLIA

W ciągu 24 godzin w Brazylii zarejestrowano 504 kolejne ofiary śmiertelne Covid-19 oraz 14 279 potwierdzonych przypadków zakażeń - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Oznacza to wzrost liczby zarówno zgonów jak i zakażeń w porównaniu z poprzednią dobą - odpowiednio 310 i 10 273.