W pełni zaszczepieni przeciwko koronawirusowi nie muszą nosić maseczek na świeżym powietrzu – to najnowsza rekomendacja amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Zakładanie masek nadal poleca się, gdy przebywa się w tłumie. To kolejny krok do powrotu do normalności w Stanach Zjednoczonych, kraju, który stał się epicentrum pandemii.

W wielu miejscach USA sytuacja wraca do stanu sprzed pandemii. Do jaskini hazardu - jak zwykło się nazywać Las Vegas - wrócili turyści

Jak powiedział naszemu amerykańskiemu korespondentowi Pawłowi Żuchowskiemu pracownik jednej z wypożyczalni samochodów na lotnisku w Las Vegas, od początku miesiąca w końcu widać światełko w tunelu. Z każdym dniem jest lepiej - stwierdził w rozmowie z naszym dziennikarzem. "W końcu mam pracę. Tygodniami nie było potrzeba aż tylu pracowników. Wielu moich kolegów zaczęło szukać nowego zajęcia. Znam i takich, którzy opuścili Las Vegas, bo tu w zasadzie wszystkie zajęcia opierają się na turystyce" - dodał.

W mieście pojawiły się nawet ogłoszenia o pracę. Poszukiwani są pracownicy.


W Las Vegas zapełniły się hotele, restauracje i kasyna. A lotnisko obsługuje coraz więcej samolotów. Panuje przekonanie, że lato będzie już normalnym sezonem, a właściciele hoteli liczą na ogromne zyski, po wielu miesiącach strat. Już teraz widać wyraźną zmianę. 

W Las Vegas można zarezerwować luksusowe hotele w cenach, jakie przed pandemią nie były osiągalne. Właściciele olbrzymich hoteli kuszą promocjami. Można w nich spędzić noc za nieco ponad 100 dolarów. Hotele oferuje wiele atrakcji, podobnie jak to było przed pandemią.

W hotelu Bellagio goście mogą na przykład podziwiać wewnętrzny ogród.

Najnowsza rekomendacja Centrum Kontroli i Prewencji Chorób dotycząca tego, że zaszczepieni mogą chodzić bez masek na pewno pozytywnie wpłynie na sytuację w amerykańskich miastach, które żyją z turystyki. Na decyzję CDC wpłynął szybko postępujący proces szczepień oraz spadki w wykrywanych dobowo przypadkach infekcji oraz hospitalizacjach z powodu koronawirusa. 

W USA przeciwko Covid-19 zaszczepiono już ponad 140 milionów osób, ponad połowę dorosłych. 37 procent obywateli Stanów Zjednoczonych powyżej 18. roku życia jest w pełni zaszczepiona.

Ocenia się, że w maju Stany Zjednoczone osiągną odporność stadną. Kilka tygodni temu prezydent Joe Biden sugerował, że 4 lipca, kiedy to w USA obchodzony jest Dzień Niepodległości, będzie również dniem, kiedy Amerykanie będą mogli spędzić czas w większym gronie.Opracowanie: